شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

یائسگی

یائسگی

آنچه می خوانید...

یائسگی یکی از مراحل طبیعی آناتومی زنان است که با از بین رفتن قدرت باروری زنان خود را نشان می دهد. غدد جنسی زنان (تخمدان ها) توانایی کارهای طبیعی دوران باروری خود را ازدست می دهند و دیگر تخمک گذاری اتفاق نمی افتد. در این زمان ابتدا چرخه های پریود نامنظم شده سپس برای همیشه از بین می روند. در بازه سنی ۴۵ تا ۵۵ سال (که میانگین آن را ۵۰ سالگی در نظر می گیریم) ، زمانی که یک سال از آخرین پریود ایجاد شده در یک خانم بگذرد ، می گوییم که یائسگی قطعی در این خانم اتفاق افتاده است. از مسائلی که می تواند الگوی سنی یائسگی در زنان را تغییر دهد می توان به مسائل ژنتیکی ، عادت های زندگی و مداخلات پزشکی اشاره نمود.

آیا یائسگی برای خانم ها مشکل ساز است ؟

خانم ها باید بدانند که یائسگی نه یک بیماری است و نه یک نارسایی یا نقص . یائسگی برای تمام خانم ها اتفاق افتاده و در حالت عمومی برای خانم مشکل ساز نخواهد بود. یائسگی یک تغییر لازم و طبیعی در زندگی خانم هاست که برای هرخانمی صورتی متفاوت خواهد داشت. مانند تمام مراحل زندگی خانم ها مانند بلوغ یا بارداری ، یائسگی نیز مسائل و مشکلات خود را دارد ولی در این سنین فرد تجربه و توانایی کافی را در برخورد با این مساله دارد.

بیش تر بخوانید : مراقبت های بعد از هیستروسکوپی

علائم یائسگی

یائسگی یک سری علائم دارد که به دو دسته فیزیکی و روانی تقسیم می شود که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم :

علائم جنسی یائسگی

نشانه های جنسی یائسگی به شرح زیر است :

تغییرات واژن

از آنجایی که یکی از وظایف هورمون استروژن در بدن خانم ها ، مطوب نگه داشتن و منعطف کردن بافت واژن در خانم هاست ، در سنین یائسگی که سطح این هورمون در بدن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد ، فرد دچار خشکی واژن می شود که پزشکان آن را تحلیل بافت واژن می دانند.


گر گرفتگی

از اصلی ترین علائمی که خانم ها در دوران یائسگی خود تجربه می نمایند گر گرفتگی است که با گرم شدن شدید قسمت بالایی بدن مانند سر، صورت ، گردن وقفسه سینه خود را نشان می دهد. سپس این احساس گرما در کل بدن منتشر شده و بعد از آن با تعریق بدن ، فرد احساس سرما می نماید که این حالت بیشتر در شب ایجاد می شود.


بی اختیاری ادرار

با کاهش هورمون استروژن، بافت های مجاری ادرار ، خشک تر و نازک تر شده و از حالت الاستیک وکششی عضلات کاسته می شود. ممکن است که در بعضی از خانم ها در هنگام خندیدن ، ورزش کردن و یا عطسه کردن این اتفاق بیفتد.


سردرد

در خانم هایی که اولین سردرد های میگرنی قبل از یائسگی اتفاق می فتد ، بعد از یائسگی متوجه می شوند که این سردرد ها بعد از یائسگی از بین می رود.


تغییرات پوست و مو

در حالت کلی یکی از وظایف هورمون استروژن ، تحریک مرطوب کننده های طبیعی بدن می باشد. بنابراین با ایجاد یائسگی و کاهش سطح این هورمون ، موها نازک تر و خشک تر شده و ممکن است که آسیب ببیند. ولی در بعضی از خانم ها بعد از یائسگی ، موها مانند پنبه نرم و پف کرده می شود.


تغییرات وزنی

بعد از ایجاد یائسگی ، بیشتر وزن بدن در مرکز و دور کمر منتقل می شود.

خونریزی های غیر طبیعی

معمولا توصیه می شود که خانم ها در دوران یائسگی خود حتما زیر نظر یک پزشک متخصص زنان باشند . در صورت مشاهده هرگونه خون ریزی غیر طبیعی رحمی در این دوران مراجعه به پزشک ضرورت دارد. ممکن است که کیست رحم ، فیبروم رحم و یا سرطان رحم علت ایجاد این خونریزی ها باشد. به همین جهت تست پاپ اسمیر از ضروریات معاینات خانم ها در سنین یائسگی می باشد.

علائم عصبی و روانی یائسگی

از علام روانی یائسگی در خانم ها می توان به اختلال خواب ، خستگی ، اضطراب ، افسردگی ، تغییر خلق ، افزایش حساسیت ، استرس ، فراموشی و افکار مبهم و کاهش میل جنسی شاره نمود.

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *