شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

۳ دقیقه
آندومتریوز چیست

آندومتریوز چیست

آنچه می خوانید...

آندومتریوز چیست

یکی از موضوعات  شایع در بین  بانوان  بیماری آندومتریوز است  و تقریبا می توان گفت حدود ۱۰ درصد بانوان  به این بیماری مبتلا می شوند ، به همین دلیل دکتر اعظم السادات مهدوی  متخصص زنان  و فوق تخصص لاپاراسکوپی در ادامه این مقاله به بررسی این موضوع می پردازند .

آندومتریوز سبب بروز اختلالات فراوانی می شود از جمله اینکه  سن باروری بانوان را در دهه۱۵ تا ۵۰ سال با مشکل مواجه می کند ،این بیماری درد های شدید  و نازایی را برای بیماران ایجاد می کند  و تقریبا  طبق آماری که به دست امده  است ،۲ میلیون  افراد در کشور ما مبتلا به آندومتریوز هستند .

در کشور های پیشرفته برای درمان این بیماری  مراکز پیشرفته آندومتریوز را  ایجاد کرده اند ، زیرا  تشخیص ، درمان و عمل  جراحی آندومتریوز کاری آسوده نیست ، لازم به ذکر است  که تشخیص زود به هنگام این بیماری  در درمان  آن بسیار  مهم است .

آندومتریوز در دسته بیماری های خوش خیم قرار دارد ، اما رو به پیشرفت است ،به این معنی که اگر ضایعه  کوچک باشد، به مرور زمان و عدم درمان آن  به مراتب  این بیماری پیشرفت می کند .

آندومتریوز چیست
آندومتریوز چیست

علائم  بیماری آندومتریوز

درد زمان قاعدگی ،یکی از علائم مهم این بیماری است ، به طور طبیعی در دو روز اول قاعدگی تمام بانوان درد دارند  ولی  دردی که  واقعا  شدید باشد  و سبب اختلال  در روند زندگی  او می گردد . متاسفانه  خیلی از بیماران  این درد های شدید  را تشخیص  بر آندومتریوز نمی دانند و تصور می کنند که  درد قاعدگی است ،در نتیجه امر باید گفت تشخیص  زود به هنگام این بیماری باید توسط خود شخص انجام شود .

دردهایی همچون  درد روده ای ، سوزش ادرار  و نازایی  نیز می توانند از علائم  بروز آندومتریوز باشد .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های ۲۲۷۴۲۲۶۳ – ۲۲۷۰۶۳۷۰ تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

ارتباط آندومتریوز و نازایی

همانطور که گفته شد ، این بیماری سبب بروز نازایی در فرد می گردد ، ابته این بدان معنا نیست که تمام بیماران آندومتریوز دچار نازایی می شوند ، به هر حال درصدی از این  بیماران به دلیل چسبندگی های لگن و بسته شدن مسیر لوله ها  و بروز اختلالات در روند تخمک گذاری  و جایگذاری جنین، دچار نازایی می شوند . در صورتی که بیماری در مراحل ابتدایی خود باشد می توان با کمک درمان دارویی زیر نظر متخصص در این زمینه  ،ناباروری را درمان کرد .

در برخی موارد هم ممکن است لازم باشد، تا این بیماری را  به صورت جدی تر درمان کرد و با کمک روش هایی همچون IVF،IUI و  یا با کمک عمل جراحی لاپاراسکوپی  نازایی را درمان کرد .  بهتر است تا جراحی لاپاراسکوپی توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود .

راه های تشخیص آندومتریوز چیست ؟

مراجعه به پزشک متخصص زنان  به تنهایی نمی تواند این بیماری را تشخیص دهد ، در کنار  مراجعه به متخصص زنان و  معاینه بیمار، بررسی علائم او و  انجام سونوگرافی های خاصی که  توسط پزشک تجویز می گردد ،در تشخیص بیماری آندومتریوز کمک کننده هستند .

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.