شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / لاپاراسکوپی / انواع جراحی هیسترکتومی
۵ دقیقه
هیسترکتومی و انواع آن

انواع جراحی هیسترکتومی

آنچه می خوانید...

هیسترکتومی جراحی است که برای برداشتن رحم و یا قسمتی از آن استفاده می شود. این جراحی که انواع مختلفی دارد، بسته به نظر پزشک و وضعیت جسمی بیمار می تواند هر کدام از آن ها انجام شود. در ادامه در خصوص هر کدام از آن ها به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد.

انواع جراحی هیسترکتومی

دلایل عمل جراحی هیسترکتومی

از دلایل عمده عمل جراحی هیسترکتومی عبارتند از :

فیبروم های رحمی

یکی از عللی که سبب می شود تا متخصص تصمیم به عمل جراحی هیسترکتومی بگیرد، فیبروم های رحمی هستند. فیبروم ها در واقع توده های غیر سرطانی هستند که در برخی خانم ها می توانند سبب درد و خونریزی های شدید قاعدگی شوند.

خونریزی های غیر طبیعی رحمی

در صورتی که میزان هورمون ها تغییر یابند و یا فرد دچار سرطان شده باشد، می تواند شاهد خونریزی های غیر طبیعی رحمی باشد.

افتادگی رحمی

لغزیدن رحم از محل معمول و طبیعی خود به درون واژن را افتادگی رحم می گویند. این مشکل معمولا در میان خانم هایی بیش تر اتفاق می افتد. چندین زایمان طبیعی انجام داده اند. یائسگی و چاقی از دیگر دلایل آن است.

اندومتریوز

زمانی که بافت رحم در خارج از رحم و روی تخمدان ها رشد می کند، اندومتریوز اتفاق می افتد. این بیماری درد شدیدی دارد و می توان شاهد خونریزی و لکه بینی بین دو پریود بود.

آدنومیوز

در این نوع بیماری بافت رحم می تواند از درون دیواره رعم شروع به رشد می کند و دیواره رحم را ضخیم می کند و می تواند درد و خونریزی شدید به همراه داشته باشد.

سرطان رحم

اگر یکی از نواحی رحم، اندومتر و یا تخمدان دچار سرطان شده باشد، هیسترکتومی بهترین روشی است که برای درمان می توان از آن استفاده نمود.

انواع جراحی هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی انواع و روش های مختلفی دارد. با توجه به وضعیت بیمار، تشخیص پزشک و شدت و پیشرفت بیماری هر کدام از این روش ها ممکن است اتخاذ شود. هر کدام از این جراحی ها ویژگی های مخصوص به خودش را دارد و محدودیت هایی را برای آن ها ایجاد خواهند کرد.

بانواع روش های عمل هیسترکتومی به شرح زیر است :

هیسترکتومی توتال و یا هیسترکتومی کامل

در جراحی هیسترکتومی کامل تمامی رحم و دهانه آن خارج خواهد شد. این جراحی را می توان با استفاده از برش شکمی و یا از طریق ناحیه واژن انجام داد که تفاوت آن در ناحیه برش و دروره نقاهت خواهد بود.

هیسترکتومی ساب توتال

 این نوع هیسترکتومی را که دو سوم رحم برداشته و یک سوم رحم باقی می ماند در اصطلاح هیسترکتومی ساب توتال و یا جزئی می گویند. در این جراحی در واقع ناحیه دهانه رحم باقی خواهد ماند. این هیسترکتومی را می توان از طریق برش شکمی و یا جراحی به کمک لاپاراسکوپی انجام داد.

بانوانی که تست پاپ اسمیرشان در حد نرمال باشد، می توانند از این نوع جراحی استفاده کنند. نویدی که برای این بانوان داریم کاهش اختلالت جنسی بعد از این نوع جراحی هیسترکتومی است.

هیسترکتومی رادیکال

زمانی که سرطان رحم گسترش یابد و اعضای بیشتری را درگیر کند، این نوع جراحی الزام آور خواهد شد. در جراحی هیسترکتومی گسترده قسمت بالایی واژن و بافت کناری آن مضاف بر رحم و دهانه رحم برداشته خواهد شد.

سالپنگواوفورکتومی

در جراحی سالپنگواوفورکتومی

در این جراحی تخمدان ها برداشته شده، اما لوله های رحمی باقی می ماند. اغلب این جراحی را به همراه جراحی هیسترکتومی انجام می دهند که باید با تشخیص پزشک صورت گیرد. عوارضی که این نوع جراحی ایجاد خواهد کرد یائسگی مصنوعی و نابودی هورمون های جنسی خواهد بود.

پس از تشخیص و انتخاب نوع جراحی هیسترکتومی نوبت به انتخاب نوع برش برای خارج کردن اعضای رحم می رسد. این نکته لازم به ذکر است در مواقعی با وجود اینکه پزشک روش مورد نظر را با بیمار هماهنگ کرده است، در حین جراحی و با دیدن وضعیت عمومی بیمار تصمیم به روش بهتر و موثری خواهد گرفت. لذاست که در انتخاب نوع برش وسواس به خرج نداده تا پزشک بتواند به راحتی درمان را به پایان رساند.

هیسترکتومی ابدومینال

این هیسترکتومی که با نام هیسترکتومی شکمی نیز شناخته می شود. ایجاد برش روی شکم را شامل خواهد شد. از این نوع برش در مواقعی استفاده می شود که بیمار مبتلا به چسبندگی بوده و یا دارای رحمی بزرگ باشد.

هیسترکتومی لاپاراسکوپی

یکی از کم تهاجمی ترین روش های هیسترکتومی، لاپاراسکوپی است. با استفاده از دستگاهی به نام لاپاراسکوپ برش های کوچکی بر روی شکم ایجاد می شود که با استفاده از این برش ها می توانند به رحم دست یابند.

و پس از تکه تکه شدن رحم از طریق برش و یا واژن خارج خواهد شد.

هیسترکتومی واژینال

هیسترکتومی واژینال به دلیل اینکه هیچ برشی در هیچ ناحیه ای صورت نمی گیرد، مورد استقبال بسیاری از افراد است. در صورتی که پزشک این روش را مناسب بداند، رحم از این راه خارج می شود.

کلام آخر

برای انجام جراحی های زنان چه با هدف درمانی و چه با هدف زیبایی اولین اقدام یافتن بهترین جراح و متخصص زنان است. از این رو اگر کاندید این جراحی هستید، پیشنهاد ما انتخاب بهترین جراح هیسترکتومی ست.

بانوان باید توجه داشته باشند احتیاج به دوره نقاهت بعد از جراحی هیسترکتومی ضروری است. بنابراین توصیه لازم بعد از جراحی را از پزشک خود پرسیده و در رعایت آن ها دقت لازم را به عمل آورند

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *