شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / لاپاراسکوپی / تاثیر هیسترکتومی بر روابط زناشویی
۵ دقیقه
تاثیر-هسترکتومی-در-روابط-جنسی

تاثیر هیسترکتومی بر روابط زناشویی

آنچه می خوانید...

هیسترکتومی نوعی عمل جراحی برای برداشتن رحم و تخمدان هاست  که می تواند سبب درمان آندومتریوز، فیبروم و یا دردهای دیگر شود. با این جراحی بسیاری از خانم ها از سرطان رحم و یا دهانه رحم نجات می یابند. همانطور که می دانید تمام جراحی ها عوارض جانبی را در پی خواهد داشت، که از جمله عوارض جانبی عمل هیسترکتومی، خونریزی و درد است. از دیگر عوارض آن می توان به تاثیر آن بر روابط جنسی و زندگی زناشویی اشاره کرد. همین امر می تواند عامل نگران گننده ای برای بسیاری از خانم ها باشد و سوالات زیادی در این خصوص برای آن ها پیش بیاید. دوران نقاهت و بهبودی این جراحی در هر فردی با فردی دیگر متفاوت است.

تا چه مدت پس از هیسترکتومی برای روابط جنسی باید صبر کرد؟

پس از این جراحی، خانم ها باید از قرار دادن هر چیزی در واژن خود به مدت یک ماه و نیم و یا معادل آن ۶ هفته خودداری نمایند. این اشیا می تواند تامپون، شست و شو دهنده های واژن و یا آلت جنسی باشد. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که مدت زمان بهبودی در افراد متفاوت بوده و از ۶ تا ۸ هفته طول می کشد. ممکن است برخی خانم ها نیز بعد از عمل با مشکل خاصی مواجه نشوند اما به هر حال توصیه پزشکان این است که تا مدتی پس از هیسترکتومی، از نزدیکی خودداری شود تا هر نوع و زخم و ترشح در ناحیه واژن برطرف گردد.

نکته : در مورد زمان ارضا شدن اطلاعات دقیقی وجود ندارد چرا که در افراد می تواند با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

برقراری عمل جنسی بعد از هیسترکتومی

بسیاری از خانم ها پس از جراحی برداشتن رحم خونریزی و درد واژینال را تجربه می کنند ولی در عین حال دوست داشته باشند رابطه جنسی داشته باشند با همسران خود رابطه جنسی داشته باشند که تا چند مدت باید خودداری شود. به همین هیسترکتومی علاوه بر تاثیر فیزیکی، تاثیر عاطفی نیز می گذارد.

حس یک زن پس از هیسترکتومی و روابط جنسی آن بسته به دلیل جراحی و شخصیت فعلی وی دارد. منظور از وضعیت این است که آیا جراحی سبب یائسگی شده است یا نه. این جراحی می تواند سبب تغییراتی در قسمت لگن شود که در روند لذت از روابط جنسی تاثیر زیادی نمی گذارد.

در اکثر مواقع پس از این عمل، خانم ها می توانند زندگی سالم از سر داشته باشند. در حالت کلی و به طور میانگین، هیتسرکتومی تاثیر انچنانی در روابط جنسی و رسیدن ارگاسم ان ها ندارد.

بیش تر بخوانید : خونریزی پس از هیسترکتومی

برقراری رابطه جنسی پس از بهبود یافتن زخم ها

تا زمانیکه زخم ها به طور کامل بهبود یابند، نباید درد و خونریزی اتفاق بیفتد. در صورتی که خونریزی و درد حین روابط جنسی اتفاق بیفتد، باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

معمولا خانم ها پس از بارداری، روابط جنسی آن ها بدون تغییر مانده و یا حتی بهبود پیدا می کند. در صورت بروز هر نوع مشکل در عملکرد روابط جنسی، می توان آن را ناشی از افزایش سن، برداشتن رحم و تخمدان ها و یا تغییرات هورمونی دانست.

روابط-جنسی-پس-از-بهبود-زخم-ها-1

از مزایای این جراحی می توان به تسکین حس درد و خونریزی و یا برطرف کردن هر نوع مشکلی اشاره کرد.  فراغت از این علائم می تواند روابط جنسی را حتی بهتر از قبل نماید.

پس از هیسترکتومی چه مشکلاتی ممکن است ایجاد شود؟

بسیاری از خانم ها پس از برداشتن رحم، در روابط جنسی خود مشکلی پیدا نمی کنند، اما با این حال ممکن است مشکلات دیگری برای آن ها به وجود بیاید که به برخی از ان ها در اینجا اشاره می کنیم :

ضعیف شدن ماهیچه های کف لگن

تمرینات کف لگن شامل کگل سبب تقویت ماهیچه های این ناحیه پس از جراحی می شود که می تواند سبب بهبود در روابط جنسی و کاهش بی اختیاری ادرار شود.


کاهش میل و توانایی جنسی

در صورت برداشتن رحم و تخمدان ها، امکان کاهش میل جنسی او به دلیل کاهش استروژن وجود دارد.


تغییر در احساسات و روابط جنسی

برخی از خانم ها پس از عمل، احساس می کنند که حس آن ها در روابط جنسی تغییر یافته و کاهش یافته است. این عامل به معنی تاثیر منفی جراحی بر توانایی زن برای رسیدن به ارگاسم ندارد.


خشکی ناحیه واژن

برای برخی زنان پیش آمده است که پس از هیسترکتومی، دچار خشکی واژن شوند. درمان خشکی معمولا با یک روان کننده کنترل می شود.


یائسگی

با برداشتن رحم و تخمدان، بدون در نظر گرفتن سن، خانم ها دچار یائسگی می شوند. البته این تکته حائز اهمیت است که پس از یائسگیف تمام زنان در برقراری روابط جنسی دچار مشکل نمی شوند و تاثیری در زندگی آن ها نخواهد داشت. با یائسه شدن، سطح استروزن کاهش یافته و سبب نازک شدن بافت های واژن می شود. این بافت های نازک شده گاهی اوقات ممکن است سبب درد در حین روابط جنسی شوند.

باید بدانید که احتمال خشکی واژن در یائسگی بسیار است که همین امر سبب درد در روابط می شود. برای حل این مشکلات، برخی زنان از درمان های هورمونی جایگزین همانند HRT استفاده می کنند.

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *