شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » تزریق اسپرم داخل تخمك
۳ دقیقه
تزريق اسپرم داخل تخمك

تزریق اسپرم داخل تخمك

آنچه می خوانید...

تزریق اسپرم داخل تخمك

تزریق اسپرم داخل تخمك یا ميكرواينجكشن زمانی که اسپرم های مرد از نظر تعداد ، تحرک ، شکل و کیفیت در سطح خوب و قابل قبولی نباشد و انجام چندین لقاح خارج رحمی IVF  نتیجه ای برای بارداری نداشته باشد ، کاربرد خواهد داشت.

تزريق اسپرم داخل تخمك

مراحل انجام عمل

برای عمل تزریق اسپرم داخل تخمك یک اسپرم گرفته شده از مرد داخل تخمک گرفته شده از زن تزریق می شود که زمینه ساز لقاح و تشکیل جنین است. در عمل تزريق اسپرم داخل تخمك مانند تکنیک IVF مراحل تحريك تخمدان،‌ تخمك گيري، تزريق اسپرم داخل تخمك و لقاح و انتقال جنين را خواهیم داشت. در ابتدا از داروهای هورمونی برای تحریک تخمک ها استفاده می شود که برای این منظور از تزریق عضلاني آمپول HMG براي رشد فوليكول و از تزريق عضلاني آمپول HCG برای بلوغ تخمك ها و انجام تخمك گذاري استفاده می شود.

سپس در مرحله دوم از طریق لاپاراسكوپي و یا واژینال (با مشاهدات سونوگرافی) عمل تخمک گیری از مادر انجام می شود. در مرحله بعدی سلول های دور تخمک از آن جدا شده و سپس عمل تزریق اسپرم انجام می گیرد. برای افزایش درصد موفقیت تکنیک ميكرواينجكشن معمولا تعداد تخمک های کشت شده بیشتر از یک عدد است. در صورت ایجاد جنین ها اگر این جنین ها کیفیت خوبی داشته باشند بعضی از آن ها با مشورت زوجین منجمد و نگهداری می شود تا در صورت نیاز در بارداری های بعدی از این جنین ها استفاده شود. در مرحله آخر جنین به وسیله یک کانتر به داخل رحم مادرمنتقل می شود. در این مرحله مادر به بیهوشی نیاز نداشته و 1 الی 2 ساعت بعد از انتقال جنین مرخص خواهد شد.

مزايا و محدوديت هاي این عمل

اولین مزیت عمل تزیيق اسپرم داخل تخمك این است که در صورت وجود حتی یک اسپرم سالم از مرد ، امکان انجام این عمل وجود دارد. حتی در صورت عدم وجود لوله های رحمی در مادر نیز می توان این عمل را انجام داد. تنها محدودیت این عمل آن است که در زنان بالای 40 سال چون کیفیت تخمک ها پایین است ، احتمال بارداری کاهش می باید.

 

مراقبت هاي پس از عمل

معمولا 1 تا 2 ساعت بعد از انتقال جنین، مادر از بیمارستان مرخص می شود. بهتر است که مادر در 3 الی 4 روز بعد از عمل ، از انجام فعالیت هایی که او را خسته می کند خودداری نماید. از ملزومات موفقیت عمل تزريق اسپرم داخل تخمك این است که مادر آرامش روحي و رواني داشته و دچار تنش یا اضطراب نشود. 10 الی 12 روز بعد از انجام عمل ، بیمار با مراجعه با آزمایشگاه و انجام آزمایش خون ‌BHCG می تواند از بارداری خود اطمینان حاصل نماید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

در ادامه بخوانید ….

لاپاراسکوپی ، فیبروم رحم ، تخمدان پلی کیستیک ، درمان نازایی

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *