شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / لاپاراسکوپی / تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی
۶ دقیقه
تغییر شکل واژن بعد هیسترکتومی

تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی

آنچه می خوانید...
تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی

شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی چه تغییری پیدا می‌کند؟

برخی از خانم‌ها بعد از انجام این عمل با مشکل خشکی واژن مواجه می‌شوند که دلیل آن تغییر در ترشح و تنظیم هورمون‌های زنانه است. در واقع انجام این عمل جراحی باعث کاهش سطح هورمون‌های تولید شده توسط رحم می‌شود و ترشحات طبیعی واژن را کم می‌کند که در نتیجه خشکی ایجاد می‌شود. خشکی واژن در برقراری روابط جنسی مشکل ایجاد کرده و فرد را مجبور به استفاده از مرطوب‌کننده‌های واژنی می‌کند.

• تغییر در انقباضات واژنی: از دیگر موارد تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی می‌توانیم به تغییر در انقباضات واژن اشاره کنیم. در واقع طی این عمل با حذف رحم، انقباضات واژن دچار یک‌سری تغییرات شده و این تغییرات مانع از رسیدن به ارگاسم و احساسات جنسی در خانم‌ها می‌شود. بعضی از خانم‌ها بعد از انجام این عمل در رضایت جنسی با مشکل مواجه می‌شوند اما در بسیاری از خانم‌ها این مسئله شدت کمتری دارد و تاثیر چندان زیادی بر کیفیت زندگی جنسی آنها نمی‌گذارد. در واقع این موضوع به نوع عمل انجام شده بستگی دارد.

شکل واژن بعد از کدام نوع از جراحی هیسترکتومی تغییر می کند؟

تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی به نوع عمل انجام شده بستگی دارد. به طور کلی این عمل چهار نوع مختلف دارد که این تقسیم بندی با توجه به اجزایی که از بدن خارج می‌شوند صورت می‌گیرد. اگر عمل هیسترکتومی به صورت جزئی باشد تنها قسمت بالایی رحم را در می‌آورند و سایر قسمت‌ها و دهانه رحم سر جای خود می‌مانند.

در عمل هیسترکتومی کامل، نه تنها رحم، بلکه دهانه رحم نیز کامل حذف می‌شود اما تخمدان‌ها تغییری نمی‌کنند. اگر عمل هیسترکتومی از نوع رادیکالی باشد علاوه بر خود رحم، دهانه رحم و بخشی از واژن و بافت‌های اطراف آن حذف می‌شود. در این جراحی ممکن است تخمدان‌ها و غدد لنفاوی نیز برداشته شوند. در صورتی که عمل هیسترکتومی از نوع واژینال باشد، رحم از طریق واژن خارج شده و هیچ برشی روی شکم ایجاد نمی‌شود. بنابراین تغییر شکل واژن در هر یک از این عمل‌ها متفاوت است.

به طور کلی در عمل‌های هیسترکتومی رادیکالی و کامل، واژن بیشترین میزان تغییر را دارد؛ چرا که در این عمل‌ها دهانه رحم و بخشی از واژن را برمی‌دارند که این موضوع باعث کوتاه‌تر شدن طول واژن شده و بعد از آن واژن به شکل باز باقی می‌ماند.

ترمیم شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی

برای ترمیم شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی راه‌های مختلفی وجود دارد. خانم‌ها می‌توانند با توجه به شدت این تغییرات از روش‌های مختلف کمک بگیرند. البته در انتخاب روش‌های درمانی، مشورت با پزشک اهمیت ویژه‌ای دارد و پزشک با توجه به نوع جراحی انجام شده، درمان‌ها و ورزش‌های مناسب و متفاوت را برای شما تجویز می‌کند.

ترمیم شکل واژن بعد از هیسترکتومی

از آنجا که این عمل با عوارض متفاوتی در بانوان همراه است بنابراین روند بهبودی و طول دوره نقاهت برای بازسازی شکل واژن در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. به طور کلی برخی از رایج‌ترین روش‌ها برای بازسازی شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی عبارتند از:

• تمرینات کگل: انجام یک‌سری تمرین‌ها و ورزش‌ها از جمله ورزش کگل، با آزادسازی عضلات عمقی واژن و انقباض آنها، برای تقویت بافت‌های اطراف واژن و عضلات پرینه بسیار مناسب است. اگر این ورزش را به طور منظم انجام دهید، کشش و تنش ناحیه واژن بعد از انجام جراحی کاهش پیدا می‌کند و شکل واژن دچار تغییرات مثبتی می‌شود.

• تزریق مواد پرکننده: در برخی موارد برای اینکه حجم واژن افزایش پیدا کند، پزشک تزریق ژل را توصیه می‌کند. این روش برای بازسازی شکل واژن بسیار موثر است؛ از این رو غالبا با استقبال ویژه‌ای از طرف خانم‌ها مواجه می‌شود‌. تزریق مواد پر کننده یک روش بازسازی غیر تهاجمی و یک روش غیر جراحی و امن محسوب می‌شود.

• جراحی بازسازی واژن: اگر با انجام تمرینات ورزشی یا حتی تزریق مواد پر کننده تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی بهبود پیدا نکرد می‌توانید جراحی بازسازی واژن را انجام دهید. در این جراحی بازسازی و تنگ کردن واژن برای بهبود در ساختار و شکل آن انجام می‌شود.

سوالات متداول

آیا تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی در لذت جنسی آقایان نیز تاثیر می‌گذارد؟

خیر در اغلب موارد این موضوع بر رضایت جنسی آقایان تاثیر منفی نمی‌گذارد.

به جز تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی، این جراحی چه عوارضی در پی دارد؟

مواردی مانند تورم، قرمزی یا کبودی در محل برش، سوزش یا خارش از جمله عوارض بعد از انجام این جراحی هستند.

باتوجه به عوارضی که از انجام این عمل به وجود می‌آید چه لزومی دارد که این جراحی را انجام دهیم؟

هیسترکتومی یک جراحی اساسی است که به دلیل سرطان رحم، سرطان تخمدان‌ها، سرطان دهانه رحم، درد شدید لگن و… تجویز می‌شود.

نگاه کلی به تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی

تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی امری طبیعی است. این تغییرات در برخی از خانم‌ها محسوس نیست و تاثیری بر زندگی جنسی آنها نمی‌گذارد. اما در برخی موارد فرد با خشکی واژن، کوتاهی طول واژن و… مواجه می‌شود که این موضوع روی لذت جنسی خانم‌ها در برقراری روابط جنسی تاثیر منفی می‌گذارد. اگر به هر دلیلی مجبور به انجام عمل هیسترکتومی هستید می‌توانید با انجام تمرینات ورزشی، تزریق چربی یا جراحی بازسازی، به رفع این مشکلات کمک کنید.

https://dryousefisharami.com/%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D9%88%D8%A7%DA%98%D9%86-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%B9%D9%85%D9%84-%D9%87%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D8%AA%D9%88%D9%85%DB%8C
https://drparandgheshlaghi.com/%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D9%88%D8%A7%DA%98%D9%86-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%B9%D9%85%D9%84-%D9%87%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D8%AA%D9%88%D9%85%DB%8C
عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *