شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / لاپاراسکوپی / خونریزی های پس از جراحی هیسترکتومی
۵ دقیقه
خونریزی-بعد-خارج-کردن-رحم

خونریزی های پس از جراحی هیسترکتومی

آنچه می خوانید...
خونریزی-بعد-هیسترکتومی

خونریزی پس از هیسترکتومی امری طبیعی است. اما این بدان معنا نیست که تمام خونریزی ها طبیعی است. اکثر افراد بلافاصله پس از عمل و چند هفته بعد خونریزی را تجربه می کنند که با گذشت زمان باید این امر بهبود یابد. خونریزی غیر طبیعی زمانی رخ می دهد که خونریزی واژینال شدیدتر شود و با گذشت زمان نیز کم تر نشود. فرد در صورت مشاهده هر نوع علائم غیرطبیعی خونریزی  با پزشک متخصص خود تماس بگیرد. در این مقاله قصد داریم درباره خونریزی های بعد عمل هیسترکتومی و درمان آن صحبت نماییم.

انواع خونریزی های پس از هیسترکتومی

پس از هیسترکتومی، خونریزی هایی اتفاق می افتد که عبارتند از :

خونریزی طبیعی

اکثر افراد پس از این عمل مقداری خونریزی را تجربه خواهند کرد. زمانی که بدن بهبود می یابد و بخیه های حاصل از عمل از بین رفته یا برداشته می شود، خونریزی تا شش هفته پس از عمل امری طبیعی خواهد بود. ترشحات ممکن است قرمز، قهوه ای یا صورتی باشد. با گذشت زمان، رنگ این خونریزی کم رنگ تر می شود و سبک تر می شود.

میزان خونریزی بستگی به نوع عمل دارد.  میانگین از دست دادن خون در این نوع روش ها ۵۰ تا ۱۰۰ میلی لیتر – ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان – برای جراحی های واژن و لاپاراسکوپی و کمی بیش از ۲۰۰ میلی لیتر (۳/۴ فنجان) برای جراحی های شکمی است.

اگر هیسترکتومی جزئی انجام شود، ممکن است فرد تا یک سال پریود سبکی را تجربه کند. و همین امر به دلیل این است که ممکن است پوشش آندومتر در دهانه رحم باقی مانده باشد. اگر هیسترکتومی کامل یا رادیکال انجام دهید، دیگر دوره های قاعدگی را تجربه نخواهید کرد.

خونریزی غیر طبیعی

خونریزی پس از هیسترکتومی که مانند پریود شدید است، بیش از شش هفته طول می کشد که با گذشت زمان نیز بدتر می شود یا به طور ناگهانی رخ می دهد و می تواند نشانه ای از یک عارضه باشد.

ممکن است به دلیل خونریزی یا پارگی کاف واژن، خونریزی غیرطبیعی در اثر این عمل تجربه شود. هر دوی این عوارض نادر هستند اما باعث خونریزی واژینال می شوند.

این امکان وجود دارد که ماه ها یا سال ها پس از هیسترکتومی، فرد خونریزی واژینال را تجربه کند. این ممکن است به دلیل آتروفی واژن یا شرایط پزشکی دیگری مانند سرطان باشد. در این شرایط باید فورا با پزشک تماس حاصل شود و در مورد هرگونه خونریزی که بیش از شش هفته پس از عمل رخ می دهد، صحبت شود.

چه عوارضی پس از هیسترکتومی در انتظار شماست؟

از عوارض پس از هیسترکتومی، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

خونریزی ( Hemorrhage )

ممکن است بعد از جراحی خونریزی رخ دهد که در موارد بسایر نادر این اتفاق می افتد. در صورت جراحی لاپاراسکوپی، احتمال خونریزی بیشتر خواهد بود. مشخص نیست که چرا موارد بعد از این روش بیشتر از موارد دیگر رخ می دهد. رگ های رحم یا رگ های دهانه رحم و واژن ممکن است منشا خونریزی باشند.

علائم خونریزی پس از عمل شما ممکن است شامل خونریزی ناگهانی یا شدیدتر واژینال باشد.

در مطالعه ای بر روی ۱۶۱۳ زن که تحت هیسترکتومی قرار گرفتند، ۲۱ نفر خونریزی ثانویه را تجربه کردند. ده نفر خونریزی خفیف زیر ۲۰۰ میلی لیتر داشتند و ۱۱ نفر خونریزی شدید بیش از ۲۰۰ میلی لیتر داشتند. یک نفر سرفه و دو نفر تب داشتند. این خونریزی ها ۳ تا ۲۲ روز پس از هیسترکتومی رخ داد.

عوارض-بعد-هیسترکتومی

پارگی کاف واژن

اگر کاف واژن به دنبال عمل هیسترکتومی کامل یا رادیکال پاره شود، ممکن است فرد خونریزی واژینال را تجربه کند. این تنها در ۰.۱۴ تا ۴.۰ درصد از افرادی که تحت این روش قرار می گیرند رخ می دهد. اگر فرد قبلا یک روش لاپاراسکوپی یا رباتیک انجام داده باشد، احتمال وقوع آن بیشتر است. فرد هر زمانی می تواند پارگی کاف واژن را پس از عمل تجربه بکند.

علاوه بر خونریزی، علائم پارگی کاف واژن عبارتند از :

 • درد در لگن یا شکم
 • فشار در واژن
 • ترشح آبکی

این احتمال وجود دارد که علائم به اندازه کافی واضح باشد که در عرض یک روز باید به پزشک مراجعه شود. کاف واژن ممکن است بدون هیچ دلیلی یا به دلیل داشتن رابطه جنسی، حرکت روده یا سرفه یا عطسه پاره شود.

بیش تر بخوانید : مراقبت های قبل و بعد هیسترکتومی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده هرگونه علائم غیرطبیعی خونریزی پس از جراحی با پزشک خود تماس بگیرید.

 • خونریزی که با گذشت زمان شدیدتر می شود.
 • خونریزی که رنگ آن تیره تر می شود.
 • خونریزی که پس از شش هفته ادامه دارد.
 • خونریزی که به طور ناگهانی رخ می دهد.
 • خونریزی که با سایر علائم غیرعادی رخ می دهد.

همچنین اگر حالت تهوع یا استفراغ دارید، احساس ناراحتی در هنگام ادرار می کنید یا متوجه شدید که برش شما تحریک شده، متورم یا تخلیه می شود، با پزشک خود تماس بگیرید.

چه زمانی باید به اورژانس مراجعه کرد؟

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، پس از هیسترکتومی باید به اورژانس مراجعه کنید:

 • خونریزی قرمز روشن
 • ترشحات بسیار سنگین یا آبکی
 • تب بالا
 • افزایش درد
 • مشکل در تنفس
 • درد قفسه سینه

درمان خونریزی پس از هیسترکتومی

سطوح طبیعی خونریزی بعد از عمل نیازی به درمان ندارد. می‌توان در دوران نقاهت از یک پد جاذب یا آستر شورت استفاده کرد تا خونریزی را مهار کرد. تنها یک راه برای درمان خونریزی غیرطبیعی پس از عمل وجود ندارد. برای روش های درمانی بر اساس علل خونریزی خود باید با پزشک مشورت کرد..

گزینه های درمانی خط اول برای خونریزی بعد از عمل شامل بسته بندی واژن، بخیه زدن طاق و انتقال خون است. پارگی کاف واژن با جراحی قابل ترمیم است. این روش ها را می توان به صورت شکمی، لاپاروسکوپی، واژینال یا از طریق روش ترکیبی انجام داد. پزشک روشی را توصیه می کند که علت پارگی را برطرف کند.

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *