شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / لاپاراسکوپی / درمان ناباروری با روش لاپاراسکوپی
۶ دقیقه
درمان ناباروری با لاپاراسکوپی

درمان ناباروری با روش لاپاراسکوپی

آنچه می خوانید...

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی روش های درمان برای نازایی افزایش یافته است. افراد برای انتخاب روش درمان به میزان درصد موفقیت، هزینه درمان، روش هایی با کمترین خطر و عوارض توجه می کنند. چیزی که باید به آن توجه شود اینست که ناباروری به موقع تشخیص داده شود این مساله ای است که معمولا افراد به آن بی توجه می باشند. زیرا با استفاده از تشخیص زودهنگام می توان از روش های ساده و هزینه کمتر ، نازایی را که به صورت خفیف تری می باشد درمان کرد.لاپاراسکوپی یک عمل جراحی است که به پزشک اجازه می دهد تا بتواند داخل بدن را ببیند. هنگامی که این روش بخشی از آزمایش باروری است ، پزشک در حال ارزیابی ساختارهای دستگاه تناسلی از جمله تخمدانها ، لوله های فالوپ و رحم است.

استفاده از لاپاراسکوپی در تشخیص ناباروری

جراحی لاپاراسکوپی رحم به عنوان روش تشخیص و درمان بیماری های رحم  می باشد. کاربرد دیگر لاپاراسکوپی کمک به تشخیص و درمان نازایی می باشد. لاپاراسکوپی در فرآیند آنالیز اسپرم، بررسی تخمدان ها و مراحل تخمک گذاری صورت می گیرد. در صورتی که این روش در مراحل ابتدایی ارزیابی باشد بهترین روش برای درمان ناباروری می باشد. وقتی ناباروری در مراحل پیشرفته تر باشد از جمله اختلالات تخمک گذاری لاپاراسکوپی کمکی به درمان نمی کند . لاپاراسکوپی می تواند با درمان اختلالات آندومتریوز، بیماری های التهابی لگن و دردهای لگنی به درمان نازایی کمک کند. همچنین قابلیت انجام همزمان با جراحی دیگری مانند  هیستروسکوپی را دارد.

لاپاراسکوپی می تواند به پزشک در تشخیص بسیاری از شرایطی که روی باروری تأثیر می گذارد، کمک کند، مانند:

 • آندومتریوز
 • مسدود شدن لوله های فالوپ
 • افت اسکار
 • فیبروئیدها
 • ناهنجاری های دیگر تخمدان و رحم در ناباروری
استفاده از لاپاراسکوپی در تشخیص ناباروری

لاپاراسکوپی همچنین می تواند به زنان کمک کند که تشخیص ناباروری غیر قابل توضیح داشته باشد. این تشخیص زمانی است که نتایج آزمایشات تشخیصی دیگر طبیعی بوده است، اما یک زن هنوز قادر به بارداری نمی باشد.

پزشک با در نظر گرفتن اندامهایی که وظیفه ی تولید مثل را دارند و می توانند بارداری داشته باشند ولی شرایطی مانع این کار می شود را شناخته و بردارند.

چسبندگی های داخل لگن و ناباروری

یکی از این موارد چسبندگی های داخل لگن است . لوله های رحمی که تخمک را به داخل رحم می برد و اسپرم را وارد لوله ها می کند تا لقاح صورت بگیرد می تواند دچار چسبندگی شود . با لاپاراسکوپی می توان چسبندگی ها را از این قسمت ها جدا کرده و از بدنه خارج کرد و ترمیم کرد

اندومتریوز و ناباروری

 • اندومتریوز یکی از مشکلاتی است که ممکن است منجر به ناباروری شود . درمان اصلی این بیماری لاپاراسکوپی است . طبق آمار جهانی 9 تا 10% خانم ها به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری معمولا در سنین باروری گریبانگیر آنها می شود . شایع ترین علائم آن درد در هنگام قاعدگی ، دفع مدفوع یا دردهای مزمن ناحیه لگن باشد . جالب است بدانید تشخیص قطعی این بیماری با لاپاراسکوپی است . استفاده از ام آر آی و سونوگرافی نمی توانند ضایعات کوچک اندومتریوز را نشان دهند بنابراین روش تشخیصی دقیقی نیست. در مواردی که بیماری خفیف باشد برای کاهش علائم از هورمون درمانی استفاده می شود اما در مراحل پیشرفت تر تنها راه درمان قطعی لاپاراسکوپی است . با این روش ضایعات شناخته شده و از بدن خارج می شود . البته موفقیت آن به جراح بستگی دارد . بنابراین پزشکی را انتخاب کنید که در این زمینه تخصص و تبحر کافی را داشته باشد .

روش انجام از لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک روش سرپایی ساده است.شخص می تواند در بیمارستان، یک مرکز جراحی سرپایی و یا در بعضی موارد ، در مطب و توسط بهترین فوق تخصص لاپاراسکوپی زنان انجام شود.

فرد قبل از عمل بیهوش می شود تا قادر به حس کردن مراحل جراحی نباشد.

بعد از بی هوشی، متخصص لاپاراسکوپی یک سوزن را درون شکم وارد می کند.

گاز مخصوصی را داخل شکم تزریق کرده، تا بتواند به راحتی اندام ها را ببیند.

سوزن را خارج کرده و لاپاراسکوپ را از طریق یک برش کوچک وارد می کند.

سپس بعد از وارد کردن لاپاراسکوپ، بررسی های مورد نیاز برای تشخیص علت ناباروری نیز انجام می شود.

برخی از موارد مانند باز بودن لوله های فالوپ واز بین بردن بافت اسکار و چسبندگی و بر طرف کردن عارضه های داخل رحمی نیز تشخیص و درمان می شود.

لاپاراسکوپی-منجر-به-درمان-ناباروری-می-شود-؟

عوارض بعد از لاپاراسکوپی

درد و ناراحتی بعد از همه ی جراحی ها شایع است و بسیار کم است.

به دلیل تزریق گاز در بدن، فرد ممکن است درد در شانه ها و شکم احساس شود.

برای کاهش این درد ها، پیاده روی توصیه می شود.

برخی از درد و ناراحتی بعد از عمل شایع است ، هرچند که باید حداقل باشد.

با شروع گازهای تزریق ، فرد ممکن است درد در شانه ها یا شکم را تجربه کند.

برخی از عوارض دیگر :

 •  تب
 • خونریزی شدید واژن
 • بدتر شدن یا درد شدید
 • غش
 • عفونت برش ، قرمزی ، تورم یا ترشحات
 • عدم امکان استفاده از حمام

از بین روش هایی که می تواند به تشخیص علت ناباروری کمک کند ، لاپاراسکوپی کمتر تهاجمی است.در مقایسه با سایر روشهای جراحی که می توانند به پزشک در تشخیص علت نازایی کمک کنند

مزایای لاپاراسکوپی

 • روشی با کمرین تهاجمی
 • خطر عفونت بسیار کمتر است
 • زخم های کوچکتری ایجاد می شود
 • امکان بر طرف کردن بیماری و عوارض در حین عمل جراحی
 • بهبودی آسانتر
 • همچنین ، اگر فردی در طول عمل تحت درمان قرار گیرد ، از سایر روش ها زود تر درمان می شود.

لاپاراسکوپی بهتر است یا جراحی باز ؟

امروزه در بسیاری از موارد لاپاراسکوپی جایگزین جراحی باز شده است زیرا :

 • برشی در پوست ایجاد نمی شود و سوراخ های کوچیکی در پوست ایجاد می شود .
 • به دلیل اینکه برشی در پوست ایجاد نمی شود اسکار و جای برش در پوست باقی نمی ماند .
 • به دلیل اینکه شکاف بزرگی در شکم ایجاد نمی شود امکن ایجاد عفونت و عوارض بعد از عمل وجود ندارد .
 • دوره نقاهت بعد از لاپاراسکوپی بسیار کوتاه است و فرد می تواند یک روز بعد از عمل به محل کار خود بازگردد. در صورتی که در جراحی های باز و لاپاراتومی فرد حداقل باید 10 تا 15 روز استراحت کند .

نتیجه

لاپاراسکوپی با درمان بیماری هایی که ممکن است منجر به ناباروری فرد شود می تواند  کمک فراوانی کند . بیماری هایی که با جراحی قابل درمان هستند از طریق لاپاراسکوپی درمان می شوند . نکته ای که در این خصوص وجود دارد اینست که حتما برای انجام این روش به پزشکی که متخصص بود و دارای فلوشیپ لاپاراسکوپی است مراجعه کنید .

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *