شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » سقط مکرر چرا و چگونه اتفاق می افتد

0 / 5. 0

۶ دقیقه
سقط مکرر چرا و چگونه اتفاق می افتد

سقط مکرر چرا و چگونه اتفاق می افتد

آنچه می خوانید...

سقط مکرر چرا و چگونه اتفاق می افتد

سقط مکرر تجربه ای بسیار سخت و دشوار برای بانوان است. تکرار این عارضه علاوه بر به وجود آوردن مشکلات عدیده جسمی  برای بانوان، فشار سخت و طاقت فرسا روحی و روانی را برای او به همراه دارد. در این زمان نقش شریک زندگی در کاستن در کاستن فشارهای روحی و روانی بسیار پررنگ است.

برای کنترل بحران سقط جنین و ناقص ماندن دوران حاملگی خانم، وظیفه ی مرد خانواده دلگرمی و دادن اعتماد به نفس به خانم است تا بتواند شانس خود را برای بارداری مجدد امتحان کند.

سقط مکرر چرا و چگونه اتفاق می افتد

امکان درمان سقط مکرر برای بانوان بسیار بالاست. تنها کافی است تا به بهترین پزشک متخصص زنان و زایمان و نازایی مراجعه کنید و روند درمانی را به طور کامل طی کنید.

ما در این مقاله سعی داریم اطلاعات کاملی برای درمان این عارضه در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

 سقط جنین

سقط جنین به ناقص ماندن دوران حاملگی گفته می شود که در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد. اما چه زمانی تکرار سقط جنین نگران کننده است و مادر سقط مکرر دارد.

در صورتی که مادر زیر 35 سال سن دارد و تا 3 بار تجربه ی سقط جنین داشته باشد موضوع سقط مکرر و راههای درمان این عارضه برای مادر مطرح می شود.

با توجه به افزایش 3% سقط مکرر در میان بانوان می توان گفت یکی از بیماری های شایع در دوران بارداری سقط مکرر است.

 علل سقط مکرر چیست

اولین سوالی که در ذهن مادر باردار که دچار سقط مکرر می شود این است که چرا؟  در ابتدا باید عنوان کرد که سقط جنین به دو دسته تقسیم می شود و با توجه به اینکه نوع سقط شما در کدام دسته قرار می گیرد دلایل متفاوت است.

دسته ی اول: بارداری موفقیت آمیز اتفاق نمی افتد.

دسته ی دوم: بعد از تشکیل جنین دوران حاملگی کامل نمی شود و سقط مکرر رخ می دهد.

سقط جنین به یکی از دلایل زیر رخ می دهد که تشخیص قطعی این موضوع بر عهده ی متخصص زنان و زایمان و متخصص درمان سقط مکرر است.

 • وجود مشکل و اختلال در ساختمان رحم
 • اختلالات هورمونی
 • مشکلات کروموزومی
 • ابتلا مادر به سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • ابتلا به بیماری های خود ایمنی
 • اختلالات و مشکلات ژنتیکی

شایع ترین دلیل سقط جنین اختلالات ژنتیکی است و در صورت تکرار و سقط مکرر علت ایمونولوژیک را به عنوان شایع ترین دلیل مطرح کرد.

5 عارضه ناشی از سقط مکرر برای مادر

سقط مکرر برای مادر عوارضی به همراه خواهد داشت که ممکن است تا حدود خیلی زیادی سلامتی مادر را تهدید کند. برای کنترل این عوارض ضروری است تا تحت نظر و درمان متخصص زنان و زایمان خوب قرار بگیرید. این عاورض عبارتند از:

 1. سقط جنین ناقص: زمانی مه مقداری از بافت جنین در داخل رحم باقی می ماند سقط جنین ناقص رخ داده است که با نشانه های خونریزی شدید، دردهای انقباضی در ناحیه ی زیر شکم خود را نشان می دهد.
 2. خونریزی بیش از حد: خونریزی های بعد از سقط جنین بسیار طبیعی است اما در صورت ادامه و مقدار غیر معمول لازم است این موضوع بررسی شود. رنگ پریدگی، سرگیجه، افزایش ضربان قلب . پوست سرد و مرطوب از نشانه های خونریزی غیرمعمول و نیازمند توجه و رسیدگی است.
 3. عفونت: ممکن است عوارض ناشی از سقط جنین به صورت عفونت و با نشانه های حونریزی زیاد، تب و لرز و ترشحات واژینال بسیار بد بو بروز پیدا کند. کنترل این عفونت با مصرف آنتی بیوتیک و به راحتی امکان پذیر است.
 4. سندرم آشرمن: سندرم آشرمن چسبندگی داخل رحمی نیز نامیده می شود که با نشانه های قاعدگی نامنظم که می تواند منجر به قطع قاعدگی و یا فواصل زیاد بین دوره های عادت ماهیانه رخ دهد.
 5. افسردگی و اضطراب: سقط جنین می تواند صدمات روجحی سشدید و سنگینی روی مادر داشته باشد که همسر می تواند با کنترل این بحران موجب افزایش اعتماد به نفس مادر و کم کردن نقش این عارضه بعد از سقط شود.

 سقط مکرر چرا و چگونه اتفاق می افتد

درمان سقط مکرر چیست؟

در صورتی که جز افرادی هستید که بیش از 3 بار تجربه ی حاملگی و بارداری ناموفق را داشته اید لازم است تحت درمان متخصص زنان و زایمان قرار بگیرید.

برای انتخاب روش های درمانی لازم است در ابتدا مشکل و عامل ایجا این عارضه تشخیص داده شود. با تشخیص صحیح علت سقط مکرر می توان گفت تا 50% از راه درمان را طی کرده اید. برای تشخیص صحیح می توان از روش های زیر بهره برد.

 • بررسی کروموزوم زوجین
 • بررسی ترومبوفیلیا
 • ارزیابی فلوسیتومتری خون
 • ارزیابی آنتی بادی های موثر در سقط جنین
 • بررسی حفره رحم با استفاده از عکسبرداری از رحم و لوله های رحمی

با مطالعه و بررسی این موارد کمک زیادی در تشخیص صحیح و درست درمان سقط مکرر دارد. تشخیص درست علت نقش بسزایی برای تعیین کردن مراحل درمانی دارد. برای درمان لازم است با انجام تحقیقات کافی به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید که در زمینه درمان سقط جنین سوابق شغلی خوب و کافی داشته باشد.

 

 جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی و نازازیی از فرانسه  در خصوص سقط مکرر  با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

چه زمانی بعد از سقط می توانم شانسم را برای مادر شدن امتحان کنم؟

برای پاسخ به این سوال باید این موضوع را بررسی کنیم که عوارض ناشی از سقط جنین که در مقاله عنوان شد، چقدر مادر را درگیر کرده است. با توجه به خفیف تا حاد بودن این عوارض زمان مناسب برای اقدام به بارداری مجدد متفاوت است. اما به طور معمول 6 ماه پس از سقط جنین زوجین می تواندد شانس خود را برای مادر شدن امتحان کنند.

سقط مکرر تجربه ی تلخی برای بانوان محسوب می شود و عبور از این بحران می توان کمک شایانی در نتیجه بخش بودن بحران بارداری مجدد باشد. اضطراب و استرس حاملگی ناموفق قبلی می تواند  تاثیرات منفی و مخرب خود را روی بارداری مجدد بگذارد. نگرانی خود را کنترل کنید و به پزشک متخصص زنان و زایمان خود اطمینان داشته باشید و روند درمان را به طور کامل تکمیل کنید.

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *