شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » لاپاراسکوپی » لاپاراسکوپی رحم چگونه انجام می شود؟
۱۷ دقیقه
دستگاه لاپاراسکوپ

لاپاراسکوپی رحم چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

آیا میدانید که استفاده از لاپاراسکوپی علاوه بر جنبه های تشخیصی، راهکاری برای درمان انواع مشکلات زنان می باشد؟

امروزه از لاپاراسکوپی علاوه بر درمان نازایی و مشکلات رحم ، برای تنگ کردن واژن نیز استفاده می شود که می تواند بدون آسیب به بافت واژن و یا کوتاه کردن طول آن جوانسازی واژن را به همراه داشته باشد.


لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک روش تشخیص و درمان است که می تواند درمان بسیاری از بیماری های زنان را شامل شود . لاپاراسکوپی در حقیقت تکنیکی است که می تواند در سریع ترین حالت دسترسی به فضای غیر قابل مشاهده را امکان پذیر سازد . زیرا این دستگاه مجهز به یک دوربین بسیار قوی و کوچک است که می تواند اجزای درون شکم و رحم را به خوبی نمایش دهد .لاپاراسکوپی شیوه ای از جراحی است که جراح بدون شکافتن گسترده شکم بیمار به نسوج مورد نیاز دسترسی پیدا می کند . این عمل جراحی به وسیله ایجاد چند سوراخ روی سطح شکم و فرستادن ابزاری به محل مورد نظر صورت می گیرد . این مجموعه از ابزارها ، جراحان را قادر می سازد که همه اعمال جراحی را از راه بیرون شکم انجام دهند .

عکس لاپاراسکوپ

لاپاراسکوپی در چه مواردی کاربرد دارد؟

لاپاراسکوپی نوعی جراحی است که می تواند برای بیماری های زنان مورد استفاده قرار بگیرد. از جمله مهم ترین کاربردهی آن می توان به تشخیص علت و درمان نازایی، فیبروم های رحمی، دردهای لگنی، حاملگی خارج از رحم، تبسته شدن لوله های فالوپ و کیست تخمدان اشاره نمود. در ادامه به طور جزئی درباره کاربردها و توضیح هر کردام خواهیم پرداخت.

عکس رحم

برای تشخیص مشکلات مربوط به رحم

لوله های رحمی یا لوله های فالوپ در قسمت بالایی رحم قرار دارد که به اندازه 10 سانتی متر می باشد . این اندام که از مهم ترین اعضای لگنی است نقش مهمی در باروری دارد . در این قسمت تخمک دریافت شده و به رحم منتقل می شود . همچنین اسپرم و تخمک در این ناحیه عمل لقاح را انجام می دهند . در صورتی که لوله های رحمی دچار مشکل شود خطرات و مشکلاتی از جمله چسبندگی برای فرد به همراه دارد که ممکن است منجر به نازایی شود. در ادامه به طور مفصل درباره لاپاراسکوپی لوله های رحمی می پردازیم.


تشخیص و درمان نازایی

یکی از علل نازایی، آندومتریوز است. آندومتریوز به بافت های داخلی رحم اطلاق می شود که خارج رحم مشاهده شود. این بیماری به دلیل ایجاد بافت در خارج رحم با خونریری های کم ، درد و چسبندگی های رحمی بروز می کند. که چسبندگی رحم ممکن است نازایی را به همراه داشته باشد. آندومتریوز در بین خانم ها بین 7 الی 10 درصد افزایش پیدا کرده است.

عکس پای بچه
زن نشسته روی تخت

تنگ کردن واژن

جالب است بدانید که لاپاراسکوپی که روش نوینی برای درمان بیماری های زنان استفاده می شود برای در زیبایی واژن نیز استفاده می شود.

بالا رفتن سن، زایمان طبیعی و کاهش وزن شدید از شایع ترین دلایل کشیدگی بیش از حد عضلات واژن بوده که اصطلاحا به گشادی واژن معروف است. این کشیدگی بیش از حد عضلات بر کاهش حساسیت و لذت جنسی خانم ها تاثیرگذار بوده و حتی میتواند زندگی زناشویی فرد را تحت الشعاع قراردهد. این روش که کاملا با بی حسی موضعی انجام می شود می تواند آرامش و اعتماد به نفس را به شما هدیه دهد.


اتاق عمل

آندومتریوز

همانطور که گفته شد ، این بیماری سبب بروز نازایی در فرد می گردد ، البته این بدان معنا نیست که تمام بیماران آندومتریوز دچار نازایی می شوند، به هر حال درصدی از این  بیماران به دلیل چسبندگی های لگن و بسته شدن مسیر لوله ها  و بروز اختلالات در روند تخمک گذاری  و جایگذاری جنین، دچار نازایی می شوند . در صورتی که بیماری در مراحل ابتدایی خود باشد می توان با کمک درمان دارویی زیر نظر متخصص در این زمینه  ،ناباروری را درمان کرد .

مراجعه به پزشک متخصص زنان  به تنهایی نمی تواند این بیماری را تشخیص دهد ، در کنار  مراجعه به متخصص زنان و  معاینه بیمار، بررسی علائم او و  انجام سونوگرافی های خاصی که  توسط پزشک تجویز می گردد ،در تشخیص بیماری آندومتریوز کمک کننده هستند .

کیست تخمدان

بیماری که برای درمان کیست تخمدان مراجعه می کند و انجام لاپاراسکوپی تجویز می شود ،برای او سوال پیش می آید که چطورکیست بزرگ ( به اندازه ده یا بیست سانتی) از سوراخ کوچک با این جراحی خارج می شود . کیست های بزرگ با لاپاراسکوپی به راحتی خارج می شود . زیرا داخل کیست ها معمولاً مایع است . اما برخی بیماران کیست هایی دارند که داخل آنها مو است . در خصوص این نوع کیست ها ترجیح داده می شود که داخل شکم بدون باز کردن آن به صورت سالم با این جراحی خارج شود . در ابتدا از طریق ابزاری دقیق فیبروم جدا می شود سپس کیست در یک ساک مخصوص و ظریفی قرار می گیرد ( ساک از طریق همان سوراخ های ایجاد شده وارد شکم می شود) . بعد از اینکه کیست در داخل ساک قرار گرفت مایع درون آن تخلیه می شود .کیست جمع شده و جدار آن به همراه کیسه از سوراخ خارج می شود .البته در مورد خارج کردن تومور سرطان ها با لاپاراسکوپی در برخی موارد محدودیت وجود دارد . ولی در خصوص کیست های معمولی هرچقدر اندازه ی آن بزرگ هم باشد می توان آن را با این روش خارج کرد است . بعد از اینکه کیست خارج شد باید جدار تخمدان بخیه زده شود.


آیا آندومتریوز باعث ایجاد سرطان می شود ؟

در پاسخ این سوال باید گفت آندومتریوز خیلی به ندرت می تواند سبب بروز سرطان شود ،  پس جای ترس و دلهره نیست  این بیماری سرطان نیست و راه  درمان برای آن وجود دارد  .

اندومتریوز، ارتباط مستقیمی با سلول ها و هورمون ها دارد، به همین دلیل احتمال اینکه این بیماری سبب سرطان شود، زیاد است. ولی به خودی خود سرطان محسوب نمی شود.


در این بخش جراحی اندومتریوز را مشاهده می فرمایید . که توسط دکتر اعظم مهدوی با لاپاراسکوپی انجام شده است و مشکلات ایجاد شده برای بیمار به خوبی درمان گردیده است.

درمان بیماری های زنان با لاپاراسکوپی

دکتر اعظم مهدوی : بیش از نود درصد از بیماری های زنان از طریق لاپاراسکوپی درمان می شود . از جمله خارج کردن رحم ، خارج کردن فیبروم ، درمان آندومتریوز و… بنابراین اکثر اعمال جراحی از طریق لاپاراسکوپی قابل انجام است . همان طور که اشاره شد این کار نیاز به تجربه و تبحر کافی دارد .

از لاپاراسکوپی می توان برای درمان کیست تخمدان استفاده نمود،برای فرد بیمار سوال پیش می آید که چطورکیست بزرگ ( به اندازه ده یا بیست سانتی) از سوراخ کوچک با این جراحی خارج می شود . کیست های بزرگ با لاپاراسکوپی به راحتی خارج می شود . زیرا داخل کیست ها معمولاً مایع است . اما برخی بیماران کیست هایی دارند که داخل آنها مو است . در خصوص این نوع کیست ها ترجیح داده می شود که داخل شکم بدون باز کردن آن به صورت سالم با این جراحی خارج شود . در ابتدا از طریق ابزاری دقیق فیبروم از تخمدان جدا می شود سپس کیست در یک ساک مخصوص و ظریفی قرار می گیرد ( ساک از طریق همان سوراخ های ایجاد شده وارد شکم می شود) .

بعد از اینکه کیست در داخل ساک قرار گرفت مایع درون آن تخلیه می شود .کیست جمع شده و جدار آن به همراه کیسه از سوراخ خارج می شود .البته در مورد خارج کردن تومور سرطان ها با لاپاراسکوپی در برخی موارد محدودیت وجود دارد . ولی در خصوص کیست های معمولی هرچقدر اندازه ی آن بزرگ هم باشد می توان آن را با این روش خارج کرد است . بعد از اینکه کیست خارج شد باید جدار تخمدان بخیه زده شود.


دستگاه لاپاراسکوپی

چسبندگی های رحمی

یکی از مشکلات شایع در این عضو چسبندگی رحمی می باشد که منجر به انسداد آن می شود که  علائمی مشخصی ندارد ولی شایع ترین آنها به شرح ذیل می باشد:

 • احساس درد زیاد در ناحیه لگن در هنگام پریود
 • احساس درد در هنگام رابطه جنسی
 • لکه بینی قبل از شروع دوران قاعدگی
 • کمر درد
 • مشاهده خون در ادرار یا مدفوع

علل چسبندگی لوله های رحمی

 • عفونت

در اثر ورود میکروب به لوله های رحمی این عضو دچار التهاب و عفونت می شود که باید به سرعت درمان شود در غیر اینصورت باعث چسبندگی ودر نهایت باعث ناباروری فرد می شود .

 • سابقه جراحی

برخی جراحی ها مانند عمل آپاندیست ، جراحی کیست تخمدان ، جراحی فیبروم رحم  باعث این اختلال می شود . پارگی آپاندیست باعث عفونت و تورم حاد در لگن می شود که در نهایت باعث چسبندگی لوله های رحمی می شود .

درمان چسبندگی لوله رحمی

برای تشخیص این اختلال ابتدا ابزار لاپاراسکوپی را که به قطر 5-10 میلی متر می باشد را وارد حفره شکمی کرده و بافت های رحمی را بزرگ نمایی کرده و در مانیتور قابل مشاهده می باشد در صورتی که بافت ها آسیب جدی ندیده باشند باز شده و برداشته می شود .

یکی دیگر از روش های تشخیصی و درمانی هیستروسکوپی می باشد . این روش دارای ابزاری لوله ای می باشد که مجهز به تلسکوپ بوده و وارد دهانه رحم می شود . بعد از تشخیص این چسبندگی ها از بین برده می شود.

در این ویدئو می توانید معجزه ی لاپاراسکوپی را برای درمان مشکلات خانم ها ببینید.

این خانم علاوه بر چسبندگی رحم دچار آسیب در تخمدان و روده ها نیز شده بودند.

لاپاراسکوپی فیبروم رحم

یکی از کاربردهای این جراحی خارج کردن فیبروم رحم از بدن می باشد . فیبروم نوعی غده ای است که درون آن نوعی مایع است. لاپاراسکوپی مجهز به دستگاهی است که از یکی از سوراخ ها وارد رحم شده و فیبروم را خرد کرده و سپس آن را از بدن خارج می کند. گاهی در برخی جراحی های لاپاراسکوپی کمتر از پنجاه تا صد سی سی خون از مریض خارج می شود که این مسئله باعث کاهش عوارض جانبی مانند عفونت می شود.

لوله لاپاراسکوپی

جراحی با لاپاراسکوپی

 • در این روش جراحی برشی در پوست صورت نمی گیرد به همین دلیل بافت های عصبی صدمه ندیده و تحریک نمی شوند. بنابراین فرد بعد از لاپاراسکوپی درد کمتری را نسبت به جراحی های دیگر احساس می کند.
 • سوراخ های به انداه یک سانتی متر در قسمت تحتانی شکم ایجاد می شود و بنابراین جسم خارجی از طریق دست وارد شکم نشده و امکان ابتلا به عفونت را برای فرد ایجاد نمی کند.
 • ریکاوری بعد از عمل کوتاهتر از سایر جراحی ها بوده و فرد سریع تر بهبود می یابد.
 • روش درمانی موثر برای درمان کیست دخترانی که نمی خواهند شکمشان در طی جراحی باز شده و برش زیاد بخورند مناسب می باشد.
 • کمک به تشخیص و درمان نازایی در زنان
 • رفع اختلالات در رحم مانند چسبندگی رحمی
 • تشخیص و درمان پاتولوژیک در لگن و سایر بیماری های زنانه
 • تشخیص و درمان بارداری خارج از رحم
 • خارج کردم رحم
 • به دلیل عوارض کمتر رحم کمتر از جراحی باز دچار اختلالاتی مانند چسبندگی رحم می شود که در نتیجه فرد به ناباروری دچار نمی شود.
 • برای افرادی که دارای خونریزی رحمی شدید می باشند استفاده از جراحی لاپاراسکوپی بهترین گزینه می باشد زیرا برشی ایجاد نمی شود بنابراین خونریزی به ندرت اتفاق می افتد.

برای اولین مرحله مشاهده نسوج و اعضای داخلی لازم است .

این روند توسط یک دوربین کوچک انجام می شود . این میله که داخل آن لنزهایی تعبیه شده تصاویر را با وضوح خیلی بالا بر روی مانیتور ظاهر می کند . به این ترتیب پزشک معالج می تواند تصاویر داخل شکم را به صورت واقعی و با اندازه های بزرگتر و دقیق تر مشاهده کند .

اما همانطور که می دانید داخل شکم تاریک است و ارسال تصاویر تاریک و سیاه و ناواضح برای جراح و تیم درمانی کاربردی ندارد . این ابزار طیفی از نور زرد را در دوربین قرار می دهد تا نور لازم برای وضوح بیشتر تصویر فراهم کند .

نکته ای دیگر اینست که اعما و احشاء شکم به طور فشرده بر روی هم قرار گرفتند و این فشردگی فضای آزاد و مطلوبی را برای فعالیت و حرکت مناسب ممکن نمی کند . این معضل در جراحی لاپاراسکوپی با انتقال مقداری گاز دی اکسید کربن به داخل شکم مرتفع شود .

در واقع محیط مورد نظر شکم با تزریق مقداری از گاز CO2 و تنظیم حجم و فشار آن توسط این دستگاه آماده حرکت راحتتر ابزار جراحان می شود


عوارض لاپاراسکوپی

 • برای پیشگیری از آمبولی بیمار باید بعد از 12 ساعت راه برود .
 • به علت جمع شدن گاز لاپاراسکوپی در بدن ممکن است فرد ممکن است دچار احساس درد خفیفی در ناحیه شانه ، قفسه سینه ، کبد شود که با راه رفتن بیمار برطرف می شود.
 • بعد از این جراحی مخصوصا در عمل لگن نامنظم شدن دوران قاعدگی ممکن است ایجاد شود . تاخیر یا عقب افتادن پریود در برخی خانم ها مشاهده می شود .
 • در برخی موارد خون مردگی هایی در اطراف ناحیه جراحی دیده می شود که جای نگرانی نیست و بعد از چند روز برطرف می شود .
 • در لاپاراسکوپی لگن از مواد رنگی برای بهتر دیدن لایه ها استفاده می شود که باعث می شود ادرار بیمار بعد از عمل رنگی باشد که طبیعی است و جای نگرانی نیست .
 • بعد از عمل امکان عفونت وجود دارد که در صورت مشاهده هرگونه علائمی نظیر تب به پزشک مراجعه شود . البته این عفونت نادر بوده و نسبت به جراحی باز کمتر می باشد .
لاپاراسکوپ در شکم

مراقبت های قبل از لاپاراسکوپی

ناشتا بودن

• فرد باید 6 تا 8 ساعت ناشتا باشد .
• شب قبل از جراحی بیمار باید حمام کند .
• شب قبل از عمل باید موی ناحیه شکم و تناسلی باید شیو شود .
• در صورتی که بیمار دارای سابقه بیماری باشد باید به پزشک اطلاع دهد. مخصوصا اگر آلرژی به مواد بیهوشی یا داروی خاصی دارد بهتر است پزشک را در جریان قرار دهد.
• در صورتی که بیمار هر نوع پروتز ( پروتز سینه ، لگن ، زانو) و لنزی ( لنز چشم ) در بدن دارد باید به اطلاع پزشک برساند . در غیر اینصورت ممکن است خطرناک باشد . در صورتی که این پروتز ها قابل خارج کردن هستند مانند لنز باید پیش از عمل آنها را خارج کند .

دستشویی

• برخی از بیماران لازم است تخلیه روده انجام شود که با مصرف دارو یا پودرهای ملین تخلیه می شود که این کار برای افرادی که چسبندگی شدید لگن دارند یا سابقه عمل دارند یا مشکوک به اندومتریوز هستند ضروری می باشد . این تخلیه باید 48 ساعت پیش از عمل انجام شود تا برای جراحی آماده شود. البته به طور معمول تخلیه روده قبل از جراحی به صورت عادی انجام می شود ولی در افرادی که اشاره شد تخلیه به صورت کامل انجام می شود .

• بهتر است در حین جراحی فرد پریود نباشد. در برخی موارد با توجه به ضرورت با وجود این شرایط می توان لاپاراسکوپی انجام داد.


مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی

سوپ
 • بعد از جراحی لاپاراسکوپی مانند عمل هایی که شکم باز می شود مانند لاپاراتومی بیمار باید 8 تا 12 ساعت بیمار باید ناشتا باشد و چیزی نخورد .
 • بعد از گذشت 12 ساعت نوشیدن مایعات ساده بلامانع می باشد .
 • به تدریج بعد از گذشت 12 ساعت ابتدا غذاهای نرم و سبک و سپس غذای سفت میل شود.
قرص
 • بعد از عمل تا 2 الی 3 روز باید فرد مراقب حرارت بدن باشد در صورتی که دچار تب و لرز شود حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کند . زیرا احتمال عفونت وجود دارد .
 • درد بعد از لاپاراسکوپی خیلی کم می باشد که در صورت ناراحتی فرد می تواند با مشورت پزشک خود از داروهای مسکن به صورت خوراکی یا وریدی استفاده کند.

زن باردار

بارداری بعد از لاپاراسکوپی

طبق بررسی های انجام شده بر روی افرادی که با جراحی لاپاراسکوپی درمان شده اند امکان باردار شدن در بسیاری از  این افراد خوب گزارش شده است. مدت زمانی که می توان بعد از جراحی لاپاراسکوپی باردار شد یک سال می باشد. باردار شدن به صورت زایمان طبیعی به شرطی که بدن بعد از جراحی به بهبودی کامل رسیده باشد امکان پذیر می باشد. قبل از باردار شدن بعد از لاپاراسکوپی داشتن آمادگی های لازم برای فرد ضروری می باشد.


تخمک گذاری بعد از لاپاراسکوپی

برای باردار شدن نیاز به بررسی دقیق درباره روند تخمک گذاری دارید. برای این کار باید زمان دقیق پریودتان را به طور مرتب بررسی کرده و تاریخ آن را یادداشت کنید . همچنین برای ارزیابی میزان هورمون ها و مراحل رشد تخمک گذاری و اطلاع از زمان دقیق آن می توانید از کیت های ارزیابی تخمک استفاده کنید. این کیت ها همچنین برای ارزیابی مخاط رحمی، اندازه گیری دمای بدن ( افزایش دمای بدن در هنگام تخمک گذاری ) نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تخمک
زن با لاک قرمز

خونریزی بعد از لاپاراسکوپی

خونریزی بعد از لاپاراسکوپی طبیعی است ولی معمولا تا یک هفته ممکن است طول بکشد ولی بعد از آن باید قطع شود . در غیر اینصورت پزشک خود را در جریان بگذارید .

نزدیکی بعد از لاپاراسکوپی

بعد از جراحی لاپاراسکوپی تا حداکثر 5 روز رابطه جنسی نداشته باشید. در صورت احساس درد و خونریزی بعد از داشتن رابطه جنسی پزشک خود را در جریان بگذارید. و حداکثر تا چند روز دیگر رابطه جنسی نداشته باشید.


اختلال قاعدگی بعد از لاپاراسکوپی

بعد از لاپاراسکوپی معمولا فرد دچار اختلال در پریود می شود و تا چند ماه نامنظمی قاعدگی وجود دارد و نباید نگران بود . بعد از آن قاعدگی منظم می شود .


اولین پریود بعد از لاپاراسکوپی

معمولا یک ماه بعد از لاپاراسکوپی اولین پریود اتفاق می افتد اما در مواردی 40 روز یا 6 هفته پریود اتفاق افتاده است که جای نگرانی نیست .


علت پریود نشدن بعد از لاپاراسکوپی چیست؟

قبل از لاپاراسکوپی بهتر است از نظر تخمک گذاری بررسی شوید فردی که این مشکل را نداشته باشد بعد از عمل لاپاراسکوپی نیز این مشکل را نخواهد داشت .


لکه بینی بعد از لاپاراسکوپی

لکه بینی بعد از لاپاراسکوپی طبیعی است و در فردی به فرد دیگر متفاوت است در صورتی که تا یک ماه لکه بینی داشتید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید .


لوله لاپاراسکوپ

مزایای لاپاراسکوپی

• از آنجائیکه در عمل لاپاراسکوپی لایه های شکم به وسیله برش های بزرگ باز نمی شود خونریزی کمتر است .
• زمانی که خونریزی کمتر باشد امکان عفونت نیز کاهش می یابد . علاوه بر این از آنجائیکه شکم با برش باز نمی شود اعضا داخلی آن در معرض هوا قرار نمی گیرد تا دچار عفونت شود .
• دلیل درد در عمل جراحی باز اینست که لایه های شکم باز شده و اعصاب تحریک می شوند . اما در عمل لاپاراسکوپی تحریک اعصاب وجود ندارد.
• در این عمل بعد از دو یا سه روز بیمار می تواند به زندگی روزمره خود باز گردد.

در ویدئو رو به رو، مزیت و رضایتمندی انجام جراحی لاپاراسکوپی را به صورت مستند از زبان یکی از مراجعین و بیماران دکتر اعظم مهدوی مشاهده می نمایید .


محدودیت در جراحی لاپاراسکوپی

 • افرادی که دارای بیماری قلبی یا ریوی می باشند در صورتی می توانند لاپاراسکوپی انجام دهند که مشکلی برایشان ایجاد نشود و مورد تایید پزشک متخصص زنان باشد .
 • افرادی که از لحاظ جسمی در وضعیت وخیمی می باشند برای لاپاراسکوپی مناسب نمی باشند.
 • افرادی که می توانند در طی جراحی بیهوش شوند نمی توانند از لاپاراسکوپی استفاده کنند . برای این گونه افراد استفاده از جراحی باز پیشنهاد می شود.

سخن پایانی

لاپاراسکوپی به معنی بررسی حفره داخل بدن و دیواره های شکمی  با کمک دوربین است . لاپاراسکوپی به منظور تشخیصی و درمانی کاربرد دارد . با کمک این روش جراحی نیاز به باز کردن شکم نیست و تنها می توان با ایجاد چند حفره ریز درمان را انجام داد، این روش درمان و تشخیص فواید بسیاری دارد، از جمله اینکه  دوره بهبودی برای بیمار را بسیار کوتاه می کند و احتمال بروز چسبندگی بعد از عمل جراحی از بین می رود زیرا دیگر  نیاز به باز کردن شکم نمی باشد . از آنجایی که اغلب مردم با این روش آشنایی ندارند ،  قبل ازانجام لاپاراسکوپی ترس  و واهمه دارند و از تجربیات لاپاراسکوپی دیگر افراد سوال می پرسند .  در ادامه  یکی از بیمارانی که با کیست بزرگ به  متخصص زنان مراجعه کردند و درمان  کیست او  به روش لاپاراسکوپی انجام می شود  بررسی می گردد . بدین منظور می توانید به دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و زایمان و متخصص لاپاراسکوپی مراجعه نمایید .

موبایل

سوالات متداول

 1. لاپاراسکوپی بهتر است یا جراحی باز ؟


  درعمل جراحی باز معمول ، جراح ناحیه شکم را با برشی حدود ده سانت باز کرده و لایه های شکم را کنار می زند تا به درون آن برسد و عمل لازم انجام می شود . ولی در لاپاراسکوپی نیازی به این شکاف بزرگ نیست تنها سه یا چهارشکاف نیم سانتی بر روی شکم زده می شود. سپس ازطریق یکی از این شکافها لنزو دوربین وارد بدن می شود. تصاویری از داخل شکم به مانیتور منتقل شده و برای پزشک قابل مشاهده می باشد .

 2. جراحی با لاپاراسکوپی چطور انجام میشه ؟  امکان بزرگ نمایی تصاویر همه اعضاء شکم بر روی مانیتور توسط این جراحی وجود دارد .این تصاویر به پزشک کمک می کند تا بهتر لایه های زیرین را مشاهده و بررسی کند. سوراخ های کوچک دیگری در شکم ایجاد می شود تا وسایل مورد نیاز جراحی وارد این عضو شود. این وسایل ظریف به جراحی در داخل شکم کمک می کند .

 3. آیا این جراحی برای پزشک ساده تر انجام میشه تا با روش برش ؟


  انجام لاپاراسکوپی برای جراح مشکل است زیرا تصویربه دست آمده برای جراح به صورت آینه ای است . یعنی جراح با نگاه کردن به تصویر شکم در مانیتور عمل می کند در حالی که نگاه کردن به داخل شکم به طور مستقیم حالت عکس را دارد . بنابراین این عمل برای جراح مشکل است اما برای بیمار مزایای خاصی دارد


 4. بهترین متخصص لاپاراسکوپی در تهران کیست ؟

  متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاراسکوپی از فرانسه ، عضو هیئت مدیره انجمن زنان و زایمان و نازایی در ادامه گفت:این عمل جراحی بسیار برای بیمار مفید است اما اگر جراح مهارت کافی نداشته باشد ممکن است با یک اشتباه، مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد شود . عمل لاپاراسکوپی نیاز به یک تیم مجهز دارد . تیمی که در این زمینه تجربه ی کافی داشته باشد .

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

7 پاسخ

 1. سلام خانم دکتر برای تنگ کردن واژن با لاپاراسکوپی بعد از زایمان طبیعی میشه اقدام کرد ؟؟؟

 2. سلام خانم دکتر جان من از حدود هشت ماه پیش متوجه شدم که دچار کیست آندوما هستم چون لکه بینی داشتم البته حدود یکسالی هست که لکه بینی دارم ۲۵ سالمه مجرد هستم در طی سه ماه قرص دوفاستون استفاده کردم ۳۰ عدد که فایده نداشت کیست ۴ سانت هست میخواستم بدونم باید حتما جراحی انجام بگیره؟ آیا در آینده برای بارداری مشکلی پیش نمیاد؟چون شنیدم میگن ذخیره تخمدان کم میشه و در باروری مشکل به وجود میاد

 3. سلام من باید سونوی تشخیص اندومتریوز و چسبندگی 5 پریودی انجام بدم .الان لکه بینی مابین دوپریودی دارم میتونم الان انجام بدم یا حتما باید موقع پریودی باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *