شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی » لقاح خارج رحمی IVF
۴ دقیقه
لقاح خارج از رحم

لقاح خارج رحمی IVF

آنچه می خوانید...

لقاح خارج رحمی IVF

در اين روش بدنبال يك سري از اقدامات پزشكي كه منجر به تحريك تخمدان ها و همچنين رشد و بلوغ تخمك هاي موجود در آنها مي شود، تخمك هايي كه به بلوغ رسيدند،توسط عمل جراحي و با هدايت سونوگرافي از طريق ديواره واژن و با بيهوشي خفيف از فوليكولهاي تخمدانها برداشته شده و در يك مايع مخصوص، يا محيط كشت در آزمايشگاه قرار داده مي شوند. در آزمايشگاه جنين شناسي تخمك ها بسته به روش لقاح آزمايشگاهي، در ظروف كشت با اسپرم هاي شسته شده همسر در شرايط خاص در كنار هم قرار داده مي شوند و يا اينكه اسپرم به هر يك از تخمك ها تزريق مي شود. پس از انجام مراحل لقاح آزمايشگاهي، تخمك ها در داخل يك انكوباتور (كه آن درجه حرارت، شرايط رطوبتي و گازي ويژه فراهم مي باشد) قرار داده مي شوند.

لقاح خارج از رحم

تخمك هاي لقاح يافته در شرايط ويژه انكوباتور شروع به انجام تقسيمات سلولي مي كنند. پس از 72-48 ساعت نگهداري جنين ها در محيط آزمايشگاه، ظروف كشت از انكوباتور خارج شده و جهت تشكيل جنين ها مورد ارزيابي قرار مي گيرند و وضعيت رشد و كيفيت آنها ثبت مي شود. ب ه دنبال ارزيابي جنين ها و بررسي وضعيت رشد و كيفيت آنها، تعداد مناسب جنين بر مبناي كيفيت آنها، سوابق درمان هاي قبلي بيمار و نيز سن مادر مشخص و انتقال جنين هاي با كيفيت بالا به رحم يعني جايي كه جنين ها مي توانند مرحله رشد طبيعي خود را در آنجا ادامه دهد، صورت مي گيرد. اين روش وسيله مناسبي براي كمك به بيماراني است لوله هاي فالوپ آنها آسيب ديده باشد. همچنين اين روش درمان در موارد آندومتريوز، ناباروري شديد مردان و بسياري از موارد ديگر كاربرد دارد.

مراحل انجام عمل ivf

پیشگیری از تخمک گذاری

در ابتدا پزشک برای جلوگیری از تخمک گذاری مصرف قرص ضد بارداری را در روزهای اول پریود تجویز می کند . بعد از گذشت 2 الی 3 هفته از مصرف دارو با سونوگرافی وضعیت تخمدان ها بررسی می شود در صورتی که حالت طبیعی داشت دارویی به نام Lupron به صورت وریدی تزریق می شود. ممکن است عوارضی مانند خشکی واژن و قرمز شدن صورت بعد از تزریق این دارو برای فرد ایجاد شود.

تحریک فولیکول

یک هفته بعد از تزریق دارو باید سونوگرافی دیگری انجام شود . این کار برای اینست که کیست تخمدان وجود نداشته باشد ( عوارض داروی Lupron) پزشک داروی دیگری به نام کونال اف برای تحریک فولیکول تجویز می کند و از میزان مصرف داروی قبلی می کاهد. اثر داروهای جدید باعث افزایش تخمک گذاری می شود . تعداد تخمک برای این است که برای انجام ivf نیاز به تخمک بیشتری داریم تا لقاح صورت گیرد. در برخی موارد چندین تخمک بارور شده در رحم زن قرار می گیرد که باعث چند قلویی بودن جنین می شود. در روز 5 یا 6 مصرف داروی گونال اف یا فولیستیم آزمایشی برای اندازه گیری میزان هورمون های استروژن انجام می شود. همچنین سونوگرافی ترانس واژینال برای این بررسی استفاده می شود و این بررسی ها تا زمان به بلوغ رسیدن فولیکول های تخمدانی انجام می شود.

کامل کردن فولیکول

پزشک برای نهایی کردن بلوغ فولیکول ها دارویی به نام hCG به زن تزریق می کند.

جمع آوری تخمک

برای خارج کردن تخمک ها از رحم زن تحت بیهوشی قرار گرفته و از طریق لوله ای متصل به دستگاه سونوگرافی از راه واژن وارد رحم کرد و مایع فولیکول های حاوی تخمک را با سوزن جمع آوری می کند.

باروری و لقاح

در صورتی که مشکل نازایی از زن باشد تخمک ها در مجاورت اسپرمی که قبلا از مرد گرفته شه قرار می گیرد و به آزمایشگاه ivf ارسال می شود.

ریکاوری

بعد از خارج کردن تخمک از رحم زن مرخص شده و در خانه استراحت می کند عوارضی مانند درد در شکم و خونریزی کمی ممکن است مشاهده کند.

تزریق پروژسترون

برای آماده سازی رحم برای چسبیدن و لانه گزینی جنین مقدار 1 سی سی در روز پروژسترون به زن تزریق می شود

انتقال جنین

جنینی که در محیط آزمایشگاه تشکیل شد در درون رحم زن قرار می گیرد . پس از این اقدام زن باید 36 ساعت استراحت کامل داشته باشد و بعد از آن می تواند به زندگی روزمره خود بازگردد.

صحبت های دکتر مهدوی در رابطه با لقاح خارج رحمیIVF

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

در ادامه بخوانید ….

لاپاراسکوپی ، فیبروم رحم ، تخمدان پلی کیستیک ، درمان نازایی

دکتر اعظم السادات مهدوی

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *