شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

۴ دقیقه
لقاح خارج از رحم

لقاح خارج رحمی IVF

آنچه می خوانید...
امتیاز بده

لقاح خارج رحمی IVF

در این روش بدنبال یک سری از اقدامات پزشکی که منجر به تحریک تخمدان ها و همچنین رشد و بلوغ تخمک های موجود در آنها می شود، تخمک هایی که به بلوغ رسیدند،توسط عمل جراحی و با هدایت سونوگرافی از طریق دیواره واژن و با بیهوشی خفیف از فولیکولهای تخمدانها برداشته شده و در یک مایع مخصوص، یا محیط کشت در آزمایشگاه قرار داده می شوند. در آزمایشگاه جنین شناسی تخمک ها بسته به روش لقاح آزمایشگاهی، در ظروف کشت با اسپرم های شسته شده همسر در شرایط خاص در کنار هم قرار داده می شوند و یا اینکه اسپرم به هر یک از تخمک ها تزریق می شود. پس از انجام مراحل لقاح آزمایشگاهی، تخمک ها در داخل یک انکوباتور (که آن درجه حرارت، شرایط رطوبتی و گازی ویژه فراهم می باشد) قرار داده می شوند.

لقاح خارج از رحم

تخمک های لقاح یافته در شرایط ویژه انکوباتور شروع به انجام تقسیمات سلولی می کنند. پس از ۷۲-۴۸ ساعت نگهداری جنین ها در محیط آزمایشگاه، ظروف کشت از انکوباتور خارج شده و جهت تشکیل جنین ها مورد ارزیابی قرار می گیرند و وضعیت رشد و کیفیت آنها ثبت می شود. ب ه دنبال ارزیابی جنین ها و بررسی وضعیت رشد و کیفیت آنها، تعداد مناسب جنین بر مبنای کیفیت آنها، سوابق درمان های قبلی بیمار و نیز سن مادر مشخص و انتقال جنین های با کیفیت بالا به رحم یعنی جایی که جنین ها می توانند مرحله رشد طبیعی خود را در آنجا ادامه دهد، صورت می گیرد. این روش وسیله مناسبی برای کمک به بیمارانی است لوله های فالوپ آنها آسیب دیده باشد. همچنین این روش درمان در موارد آندومتریوز، ناباروری شدید مردان و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد.

مراحل انجام عمل ivf

پیشگیری از تخمک گذاری

در ابتدا پزشک برای جلوگیری از تخمک گذاری مصرف قرص ضد بارداری را در روزهای اول پریود تجویز می کند . بعد از گذشت ۲ الی ۳ هفته از مصرف دارو با سونوگرافی وضعیت تخمدان ها بررسی می شود در صورتی که حالت طبیعی داشت دارویی به نام Lupron به صورت وریدی تزریق می شود. ممکن است عوارضی مانند خشکی واژن و قرمز شدن صورت بعد از تزریق این دارو برای فرد ایجاد شود.

تحریک فولیکول

یک هفته بعد از تزریق دارو باید سونوگرافی دیگری انجام شود . این کار برای اینست که کیست تخمدان وجود نداشته باشد ( عوارض داروی Lupron) پزشک داروی دیگری به نام کونال اف برای تحریک فولیکول تجویز می کند و از میزان مصرف داروی قبلی می کاهد. اثر داروهای جدید باعث افزایش تخمک گذاری می شود . تعداد تخمک برای این است که برای انجام ivf نیاز به تخمک بیشتری داریم تا لقاح صورت گیرد. در برخی موارد چندین تخمک بارور شده در رحم زن قرار می گیرد که باعث چند قلویی بودن جنین می شود. در روز ۵ یا ۶ مصرف داروی گونال اف یا فولیستیم آزمایشی برای اندازه گیری میزان هورمون های استروژن انجام می شود. همچنین سونوگرافی ترانس واژینال برای این بررسی استفاده می شود و این بررسی ها تا زمان به بلوغ رسیدن فولیکول های تخمدانی انجام می شود.

کامل کردن فولیکول

پزشک برای نهایی کردن بلوغ فولیکول ها دارویی به نام hCG به زن تزریق می کند.

جمع آوری تخمک

برای خارج کردن تخمک ها از رحم زن تحت بیهوشی قرار گرفته و از طریق لوله ای متصل به دستگاه سونوگرافی از راه واژن وارد رحم کرد و مایع فولیکول های حاوی تخمک را با سوزن جمع آوری می کند.

باروری و لقاح

در صورتی که مشکل نازایی از زن باشد تخمک ها در مجاورت اسپرمی که قبلا از مرد گرفته شه قرار می گیرد و به آزمایشگاه ivf ارسال می شود.

ریکاوری

بعد از خارج کردن تخمک از رحم زن مرخص شده و در خانه استراحت می کند عوارضی مانند درد در شکم و خونریزی کمی ممکن است مشاهده کند.

تزریق پروژسترون

برای آماده سازی رحم برای چسبیدن و لانه گزینی جنین مقدار ۱ سی سی در روز پروژسترون به زن تزریق می شود

انتقال جنین

جنینی که در محیط آزمایشگاه تشکیل شد در درون رحم زن قرار می گیرد . پس از این اقدام زن باید ۳۶ ساعت استراحت کامل داشته باشد و بعد از آن می تواند به زندگی روزمره خود بازگردد.

صحبت های دکتر مهدوی در رابطه با لقاح خارج رحمیIVF

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

در ادامه بخوانید ….

لاپاراسکوپی ، فیبروم رحم ، تخمدان پلی کیستیک ، درمان نازایی

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *