شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

۴ دقیقه
لقاح خارج از رحم

لقاح خارج رحمی IVF

آنچه می خوانید...

در اين روش به دنبال يک سری از اقدامات پزشكی كه منجر به تحريک تخمدان ها و همچنين رشد و بلوغ تخمک های موجود در آنها می شود، تخمک هايی كه به بلوغ رسيدند، توسط عمل جراحی و با هدايت سونوگرافی از طريق ديواره واژن و با بيهوشی خفيف از فوليكول های تخمدان ها برداشته شده و در يک مايع مخصوص، يا محيط كشت در آزمايشگاه قرار داده می شوند. در آزمايشگاه جنين شناسی تخمک ها بسته به روش لقاح آزمايشگاهی، در ظروف كشت با اسپرم های شسته شده همسر در شرايط خاص در كنار هم قرار داده می شوند و يا اينكه اسپرم به هر يک از تخمک ها تزريق می شود. پس از انجام مراحل لقاح آزمايشگاهی، تخمک ها در داخل يک انكوباتور (كه آن درجه حرارت، شرايط رطوبتی و گازی ويژه فراهم می باشد) قرار داده می شوند.

تخمک های لقاح يافته در شرايط ويژه انكوباتور شروع به انجام تقسيمات سلولی می كنند. پس از 72-48 ساعت نگهداری جنين ها در محيط آزمايشگاه، ظروف كشت از انكوباتور خارج شده و جهت تشكيل جنين ها مورد ارزيابی قرار می گيرند و وضعيت رشد و كيفيت آنها ثبت می شود. به دنبال ارزيابی جنين ها و بررسی وضعيت رشد و كيفيت آنها، تعداد مناسب جنين بر مبنای كيفيت آنها، سوابق درمان های قبلی بيمار و نيز سن مادر مشخص و انتقال جنين های با كيفيت بالا به رحم يعنی جايی كه جنين ها می توانند مرحله رشد طبيعی خود را در آنجا ادامه دهد، صورت می گيرد. اين روش وسيله مناسبی برای كمک به بيمارانی است لوله های فالوپ آنها آسيب ديده باشد. همچنين اين روش درمان در موارد آندومتريوز، ناباروری شديد مردان و بسياری از موارد ديگر كاربرد دارد.

مراحل انجام عمل ivf

عمل ivf مراحل مختلفی داردکه به شرح زیر است :

پیشگیری از تخمک گذاری

در ابتدا پزشک برای جلوگیری از تخمک گذاری مصرف قرص ضد بارداری را در روزهای اول پریود تجویز می کند . بعد از گذشت 2 الی 3 هفته از مصرف دارو با سونوگرافی وضعیت تخمدان ها بررسی می شود در صورتی که حالت طبیعی داشت دارویی به نام Lupron به صورت وریدی تزریق می شود. ممکن است عوارضی مانند خشکی واژن و قرمز شدن صورت بعد از تزریق این دارو برای فرد ایجاد شود.

تحریک فولیکول

یک هفته بعد از تزریق دارو باید سونوگرافی دیگری انجام شود . این کار برای اینست که کیست تخمدان وجود نداشته باشد ( عوارض داروی Lupron) پزشک داروی دیگری به نام کونال اف برای تحریک فولیکول تجویز می کند و از میزان مصرف داروی قبلی می کاهد. اثر داروهای جدید باعث افزایش تخمک گذاری می شود . تعداد تخمک برای این است که برای انجام ivf نیاز به تخمک بیشتری داریم تا لقاح صورت گیرد. در برخی موارد چندین تخمک بارور شده در رحم زن قرار می گیرد که باعث چند قلویی بودن جنین می شود. در روز 5 یا 6 مصرف داروی گونال اف یا فولیستیم آزمایشی برای اندازه گیری میزان هورمون های استروژن انجام می شود. همچنین سونوگرافی ترانس واژینال برای این بررسی استفاده می شود و این بررسی ها تا زمان به بلوغ رسیدن فولیکول های تخمدانی انجام می شود.

کامل کردن فولیکول

پزشک برای نهایی کردن بلوغ فولیکول ها دارویی به نام hCG به زن تزریق می کند.

جمع آوری تخمک

برای خارج کردن تخمک ها از رحم زن تحت بیهوشی قرار گرفته و از طریق لوله ای متصل به دستگاه سونوگرافی از راه واژن وارد رحم کرد و مایع فولیکول های حاوی تخمک را با سوزن جمع آوری می کند.

باروری و لقاح

در صورتی که مشکل نازایی از زن باشد تخمک ها در مجاورت اسپرمی که قبلا از مرد گرفته شه قرار می گیرد و به آزمایشگاه ivf ارسال می شود.

ریکاوری

بعد از خارج کردن تخمک از رحم، خانم ها اجازه مرخص شدن دارند. می توانند به خانه رفته و در آن جا استراحت کنند. عوارضی مانند درد در شکم و خونریزی کمی ممکن است مشاهده کند.

تزریق پروژسترون

برای آماده سازی رحم برای چسبیدن و لانه گزینی جنین مقدار 1 سی سی در روز پروژسترون به زن تزریق می شود

انتقال جنین

جنینی که در محیط آزمایشگاه تشکیل شد در درون رحم زن قرار می گیرد . پس از این اقدام زن باید 36 ساعت استراحت کامل داشته باشد و بعد از آن می تواند به زندگی روزمره خود بازگردد.

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *