شماره تماس

۰۲۱ - ۲۲۷۴۲۲۶۳

نشانی

ایران - تهران - خ ولیعصر سه راه زعفرانیه - ساختمان پزشکان زعفرانیه - طبقه ۲ - واحد ۱۰

دکتر اعظم السادات مهدوی / لاپاراسکوپی / مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی رحم
۴ دقیقه
مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی رحم

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی رحم

آنچه می خوانید...
مراقبت های پس از لاپاراسکوپی رحم

امروزه با پیشرفت علم، به جای جراحی های باز برای تشخیص و درمان، از جراحی هایی استفاده یم شود که نیاز به برش های بزرگ تری ندارد. این روش لاپاراسکوپی است. از طریق لاپاراسکوپی می توان جراحی های داخل بدن از جمله کیسه صفرا، تخمدان ها، رحم و … جراحی کرد. لاپاراسکوپی رحم، یکی از این جراحی هاست. با استفاده از این جراحی، بدون اینکه نیاز به برش بزرگ تر باشد، می توان به تشخیص و درمان بیماری های مربوط به رحم را با برش های بسیار کوچک پرداخت. مهم است که بدانید که به دلیل برش های کوچک دوران نقاهت ان پایین تر است، به همین دلیل مراقبت های پس از لاپاراسکوپی رحم نیز پیچیده و سخت نیست. در این مقاله قصد داریم در خصوص مراقبت های پس از آن صحبت کنیم.

اقدامات لازم قبل از لاپاراسکوپی رحم

قبل از هر چیزی، ابتدا در خصوص اقداماتی قبل از لاپاراسکوپی رحم صحبت می کنیم تا حین عمل کم ترین مشکل ایجاد شده و در نتیجه، دوران نقاهت پس از آن نیز کاهش یابد. این اقدامات به شرح زیر است :

  • باید تا ۶ الی ۸ ساعت قبل از عمل ناشتا بود.
  • شب قبل از عمل باید استحمام نمود.
  • در خصوص داشتن هر نوع لنز چشمی و یا انواع پروتزهای زانو، سینه و یا لگن به پزشک خود اطلاع دهید.
  • روده با داروهایی نظیر پودر ملین تا ۴۸ ساعت قبل از جراحی تخلیه شود، مخصوصا کسانی که مشکوک به اندومتریوز هستند.
  • در صورت هر نوع آلرژی به داروهای خاص و یا داروهای بیهوشی، بهتر است به پزشک خود در این خصوص اطلاع دهید.

نکته قابل ذکر این است که باید در خانم ها تا حد امکان زمانی غیر از هفته عادت ماهانه را برای جراحی انتخاب کنند. البته در شرایط اضطراری در دوره پریود نیز لاپاراسکوپی انجام می‌شود. 

مراقبت های پس از جراحی لاپاراسکوپی رحم

پس از عمل لاپاراسکوپی رحم، می‌بایست در خصوص سبک زندگی، تغذیه، فعالیت بدنی و… باید مراقبت هایی صورت گیرد که به شرح زیر است :

مراقبت از بخیه لاپاراسکوپی رحم

بخیه هایی که در عمل لاپاراسکوپی رحم مورد استفاده قرار می گیرند، قابل جذب در بدن هستند. به همین دلیل نیازی به کرم و پماد خاصی جهت زخم های حاصل از برش نیست. ک

باید دانست که بخیه‌های لاپاراسکوپی معمولاً خودبه‌خود جذب می‌شوند و هیچ کرم یا پماد خاصی جهت مراقبت از زخم برش‌ها نیاز نمی‌باشد؛ فقط کافی است که محل زخم خشک و تمیز نگه داشته شود. البته، مصرف کرم‌های ترمیم‌کننده جهت تسریع در بهبود جای زخم، ایرادی ندارد. همچنین به منظورمحافظت از محل برش، استفاده از درماباند (نوعی چسب جراحی) توصیه می‌شود. باید افزود که در صورت کبود شدن محل جراحی، می‌توان عروق کوچک زیر پوست را برش داد تا مشکل حل شود.

دوش گرفتن

معمولاً بسته به نوع جراحی، بیمار می‌تواند روز بعد از عمل دوش بگیرد؛ اما به‌طور کلی گفته می‌شود که ۴۸ ساعت پس از لاپاراسکوپی بیمار می‌تواند با استحمام کردن، پانسمان‌ها را بردارد .

بستری بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم

اگر لاپاراسکوپی در طول روز انجام شده باشد و با پیچیدگی خاصی همراه نباشد، نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست؛ اما در صورت طولانی یا پیچیده شدن عمل، یک شب بستری مورد نیاز است. همچنین در مواردی نظیر برداشتن جزئی از روده، احتمال دارد مدت‌زمان بستری شدن تا چند روز تمدید شود.

رعایت رژیم غذایی مناسب

بعد از جراحی لاپاراسکوپی ابتدا بیمار به مدت ۱۲ ساعت باید ناشتا باشد و سپس به مدت ۲۴ ساعت می‌بایست غذاهای سبک و به‌ویژه مایعات زیاد مصرف نماید؛ اما یک روز پس از آن می‌تواند رژیم غذایی معمول خود را (به غیر از نوشیدنی‌های گازدار) از سر بگیرد.

مصرف دارو

در صورت تجویز داروهای و به خصوص آنتی بیوتیک توسط پزشک، باید به موقع آن ها را مصرف نمود.

فعالیت بدنی

پس از عمل لاپاراسکوپی رحم نیز همانند جراحی های دیگر، نباید از اجسام سنگین بلند کرد. رانندگی پس از آن نیز ممنوع است. این کارها را حداقل به مدت دو هفته نباید انجام داد. پس از گذشت این مدت، می توان با پیاده روی به انجام فعالیت های ورزشی آغاز نمود تا گردش خون به حالت طبیعی بازگردد. در این صورت از لخته شدن خون جلوگیری می شود. البته باز بسته به شرایط جسمانی و توانایی هر فرد، می توان فعالیت های ورزشی را از سر گرفت.

فعالیت جنسی پس از جراحی

پس از جراحی لاپاراسکوپی رحم، باید به مدت ۲ الی ۴ هفته پس از آن از رابطه جنسی اجتناب نمود. در صورتی که انوع جراحی های واژن و یا هیسترکتومی انجام شده باشد، نیاز است تا ۶ هفته از رابطه جنسی خودداری نمود. تا قسمت بالای واژن به صورت کامل بهبود یابد.

عکس دکتر مهدوی1

دکتر اعظم السادات مهدوی

متخصص زنان، زایمان و نازایی ، جراح زیبایی زنان درسابقه كاري ايشان خدماتي مانند مدرس مركز اندومتريوز ابن سينا براي آموزش جراحي لاپاراسكوپي اندومتريوز ومسئول آموزش لاپاراسكوپي دربيمارستان ميلاد تهران ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *